Aké letné nebezpečenstvá číhajú na naše deti?

Žiadne ročné obdobie nie je bezpečným, ale predsa len v lete sa stáva najviac úrazov. Je to preto, že počas prázdnin majú deti možnosť podstatne viac šantiť vonku, v prírode, vo vode ako počas ostatných mesiacov roka. Nebezpečným môžu byť aj zdanlivo bezpečné atrakcie – napríklad nafukovacie skákacie hrady. Okrem toho, že sa na nich deti môžu ľahko zraniť, najmä ak ich je tam naraz viac, sú aj prípady, keď takýto skákací hrad odfúkol vietor a vážne zranil dve malé deti. Sú však aj nebezpečnejšie záležitosti ako taký skákací hrad. Veľký pozor by sme mali dávať najmä na tieto miesta a situácie:

deti1. Bazény

Utopenie je najčastejšou príčinou úmrtia úrazom u detí vo veku jeden až štyri roky. Väčšinou k týmto smutným príbehom dochádza v domácich bazénoch. Aj v prípadoch, keď dieťa zachránia, môžu byť následky veľmi vážne a trvalé. Napríklad poškodenie mozgu alebo dlhodobé zdravotné postihnutie.

2. Spáleniny

Isto, deti vo veku jeden až štyri roky je niekedy problém natrieť dôkladne opaľovacím krémom a donútiť ich, aby sa nechali krémovať vždy keď vyjdú z vody alebo sa spotia. Navyše mnohé trávia veľa času vo vode, čo riziko spáleniny od slnka zvyšuje. Možno neviete o tom, že už len jedno spálenie pokožky od slnka tak, že vzniknú pľuzgiere viac ako zdvojnásobuje riziko vzniku smrtiaceho melanómu v neskoršom živote. Najzraniteľnejšie sú svetlokožé a svetlovlasé deti, týka sa to však všetkých. Pri krémovaní detí robí dve zásadné chyby: nenatierame ich dostatočne a všade, kde to je potrebné a tiež krémovanie neopakujeme každé dve hodiny, tak ako by to bolo potrebné a vhodné.

3. Uhryznutie psom

Ďalším veľmi častým letným úrazom je uhryznutie psom. Lekári odporúčajú, aby sme deti učili, aby nepristupovali k cudzím psom, i keď vyzerajú prívetivo a majiteľ tvrdí, že nehryzú. Nikdy sa totiž nedá stopercentne odhadnúť reakcia psa a aj keď päť rokov nikoho nepohrýzol, môže pohrýzť práve teraz a naše dieťa. Keď vidíme neznámeho psa a navyše bez majiteľa alebo vôdzky,  mali by sme zostať nehybne stáť, kým neodíde ďalej. Takto učme aj naše deti.

4. Ochorenia spôsobené hmyzom

Lymská borelióza je nebezpečné ochorenie, spôsobené kliešťom, ktoré sa šíri do nervového systému, srdca a kĺbov, ak nie je včas liečená. Pozor však aj na uštipnutia hmyzom, niekedy môže vzniknúť anafylaktický šok – u detí alergických na bodnutie hmyzom. Môže ho vyvolať bodnutie včelou, osou, sršňom, ale aj medúzou. Príznakmi je svrbenie a pálenie pokožky, najmä dlaní, slabín, ušných lalôčkov, sčervenanie pokožky, žihľavka, opuch perí, pocit cudzieho telesa v krku, zhoršené dýchanie a prehĺtanie. Ak neposkytneme dieťaťu rýchlu prvú pomoc a nezavoláme hneď lekára, môže stratiť vedomie a prestať dýchať.

5. Mnohé nešťastia sa každoročne stávajú a na deťmi tak obľúbených atrakciách v zábavných parkoch, na veľtrhoch, karnevaloch.

Napriek všetkým ubezpečeniam môže byť jazda na kolotoči pre dieťa nebezpečná, a to i vtedy, keď si sa neudeje žiadna katastrofa, či porucha. Na pohľad sa totiž môže dieťaťu kolotoč páčiť a trúfne si na jazdu, keď však už tam sedí, najradšej by ušlo. To, samozrejme, už nie je možné, takže okrem možných tráviacich problémov si dieťa odnesie aj vcelku slušnú dávku stresu. Radšej ich teda nenavádzajme na takéto adrenalínové športy, majú na to dosť času.

Samozrejme, takmer všetko v prírode môže byť pre dieťa nebezpečné, je teda na nás, aby sme predvídali a včas zareagovali.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach