Ako klameme svoje deti?

Každý z rodičov používa nevinné klamstvá, na to, aby deti vychoval. Ako klameme?

Klamať deti nie je nič vítané vo výchove, ale maličké nevinné klamstvo môže niekedy pomôcť. Samozrejme, dieťa nemôže vedieť, že to nie je úplná alebo vôbec pravda, inak by to stratilo význam. Keď použijeme vo výchovný prospech malé klamstvá, neznamená to , že sme zlými rodičmi. Deti klameme z viacerých dôvodov. Zvyčajne však preto, že ich chceme chrániť, a občas možno aj preto, že sme leniví alebo chceme mať pokoj.

Ako klameme

V každom prípade je rozdiel medzi klamaním detí, ktoré deťom môže ublížiť a malými nevinnými  lžami. Tie druhé sú výsledkom starostlivosti o malé deti, ktoré sú závislé od našich pokynov. Až po istú hranicu, kedy už ani nevinné klamstvá nie je vhodné používať. Pripravili sme zoznam takýchto nevinných lží, ktoré nám pomôžu dostať dieťatko tam, kam chceme alebo kam je to potrebné:

1. Je čas ísť spať

Máme za sebou náročný deň, cítime sa unavení, najradšej by sme si ľahli a spali. Čo však s dieťaťom? Spravme pokus, stojí to za to, najmä ak dieťa nemá viac ako päť rokov, potom by naše klamstvo už ľahko mohlo odhaliť – začnime ho o hodinu skôr pripravovať do postele. Ak sa dieťa čuduje, že ešte je svetlo, môžeme sa vyhovoriť na zmenu času na letný. Samozrejme, nesmieme to preháňať, biologické hodiny dieťaťa neoklameme o viac ako hodinu, ani keď je unavené.

2. Nádherný obrázok!

Je jasné, že keď sa dieťa pochváli niečím, čo vytvorilo, treba ho pochváliť. Čo keď sa mu nepodarilo umelecké dielo hodné výstavy? Horšie je, ak dieťa chce, aby sme hádali, čo nakreslilo. Pozor na to, aby sme sa nedotkli jeho sebadôvery, takže opatrne. A ak sa náhodou „kopneme“, rýchlo to premeňme na žart!

3. Pokazený telefón

Telefóny, tablety, počítače lákajú deti už od najútlejšieho veku. Keď im raz požičiame telefón, na to, aby sme ich na chvíľu zabavili a mali pokoj, už sme si zavarili navždy. Môžeme si byť istí, že sa nás budú často pýtať, či si ho môžu požičať alebo si ho rovno požičajú. Zostáva nám už len jedno – oklamať, že je pokazený, vybitý alebo inak nefunkčný, prípadne že sme zmazali všetky hry alebo že teraz sa hry jednoducho hrať nedajú.

4. Aj my už ideme spať

Keď dieťa nechce zaspať, tak zvyčajne zvolíme už čokoľvek, aby len spalo. Často používaným klamstvom je, že ideme už spať aj my. Pozor však na to, aby dieťa nepočulo zvuk televízora z obývačky, tak ho asi len ťažko presvedčíme, že naozaj spíme. Pozor ale, táto malá lož nefunguje navždy. Keď nás dieťa prichytí raz – dvakrát pritom, že nespíme, nemôžeme očakávať úspech.

5. Nemôžeš mať mačku, pretože si alergický

Keď naše dieťa túži po mačke, môžeme si pomôcť touto lžou. Staršie dieťa však už bude vedieť, či bolo alebo nebolo na testoch na alergiu na mačku. V každom prípade, môže to isté obdobie fungovať ako obrana.

6. Deti sa rodia, keď sa dvaja naozaj milujú

Ako ináč deťom vysvetliť splodenie?  Len my vieme, že sa to môže stať aj vtedy, keď partneri vypijú viac vína ako je vhodné alebo sa môže pretrhnúť kondóm, či inak zlyhať antikoncepcia. Rozvedení majú o problém s vysvetľovaním navyše. Deti bude určite zaujímať ako je možné, že vtedy ste sa milovali a teraz nie.

-sz-

Photo by bruce mars from Pexels

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach