Čo ovplyvňuje fakt, či budeme dojčiť alebo nie?

Povieme si, že v prvom rade je to presvedčenie samotnej budúcej mamičky – aký vzťah a názor na dojčenie má. Niektoré sa rozhodnú nedojčiť kvôli tomu, aby nemali zdeformované prsia, alebo kvôli tomu, aby ich dieťa celé noci nesalo a mohli si aspoň trochu oddýchnuť. Iné síce chcú dojčiť, ale jednoducho po pôrode nemajú dostatok mlieka… Viete však, že to, či dieťa dojčíme a ako dlho záleží aj od našej osobnosti?

Čo ovplyvňuje teda fakt, či budeme dojčiť ?

Stále pod lupou

Dojčenie je za ostatné roky odborníkmi dôkladne „preklepávané“ z každej strany. Vieme už o mnohých látkach, ktoré prechádzajú do mlieka, o tom ako sa pri dojčení stravovať, ako podporíme imunitný systém a podobne. Dokonca je dokázané, že dojčenie znižuje riziko vzniku niektorých druhov  rakoviny a tiež obezity. Samotný fakt, či budeme svoje dieťatko dojčiť alebo nie a ako dlho, vyplýva z mnohých faktorov. Veľmi dôležitým sú aj črty našej osobnosti: to, či sme introvertky alebo extrovertky, či sme úzkostlivé alebo sebavedomé, či máme dostatočné vzdelanie a vedomosti o dojčení alebo nie.

Extrovertky dojčia častejšie

K tomuto doposiaľ neznámemu, nepreskúmanému a bezpochyby zaujímavému záveru dospela nová analýza odborníkov zo Swansea University vo Veľkej Británii. Tím Amy Brownovej, ktorý skúmal 602 mamičiek s dojčatami vo veku od šesť do dvanásť mesiacov a zistil, že mamičky, ktoré sú extrovertky a sú psychicky stabilné majú výrazne vyššiu pravdepodobnosť, že začnú dojčiť a budú pokračovať v dojčení po dlhšiu dobu. Introvertky alebo úzkostlivé mamičky častejšie používali dojčenské mlieko, alebo dojčili len veľmi krátku dobu.

Mohlo by vás zaujímať

Ako správne dojčiť? Základné rady pre budúce mamičky

Pre čerstvú matku sú prvé týždne po pôrode obdobím zvykania si na všetky zmeny. Preto je dobré, obrniť sa trpezlivosťou, lebo pri dojčení strávite veľa… Čítaj ďaľej

Prečo je to tak?

Súvislosť medzi osobnosťou matky a dojčením môže vysvetliť prístup niektorých mamičiek k dojčeniu a ich postoje k dojčeniu. Introvertné mamičky majú problém dojčiť dieťa pred niekým iným, hoci aj rodinnými príslušníkmi – nielen cudzími osobami. Skôr sa rozhodnú kŕmiť deti umelým mliečkom, napríklad i preto, že to okolie lepšie posudzuje alebo ich od dojčenia priamo či nepriamo odrádza. Mamičky, ktoré sú úzkostlivé alebo nervózne, či priveľmi ustráchané považujú dojčenie často za problematické a tvrdia, že nemajú podporu, akú by potrebovali.

Introvertky potrebujú povzbudenie

Dôležitá informácia, ktorá z týchto zistení vyplýva je, že niektoré matky môžu čeliť viac problémom s dojčením vďaka otvorenejšej osobnosti. Hoci introvertky alebo úzkostlivé matky môžu tiež pôvodne chcieť dojčiť, potrebujú však ešte ďalšiu pomoc a podporu pri zvyšovaní ich sebavedomia a učenia o tom, ako riešiť problémy. Potrebujú povzbudenie, aby sa ubezpečili, že aj pre ne sú možnosti a služby podporujúce dojčenie, ktoré sú k dispozícii.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach