Čo sa dá vyčítať z tvaru hlavy dieťaťa po narodení?

Všimli ste si, že niektoré detičky majú po narodení predĺženú, ľahko deformovanú hlavičku či na nej výstupok? Napriek tomu, že tieto momenty sú pre rodičov často dôvodom paniky a obáv, zvyčajne sa niet čoho báť.

po narodení

Stopy pôrodu

Pôrod nie je ľahkou záležitosťou a hrozivo vyzerajúca hlavička novorodeniatka je toho dôkazom. Podlhovastá lebka dieťatka, sploštený nosík, či kefalhematóm na hlave sú dôsledkom tlakov, ktoré na dieťatko pôsobia v lone matky, v pôrodných cestách. Netreba mať z toho strach, čoskoro by hlavička mala dostať svoj pravý tvar. Samozrejme, je dôležité, aby stav skontroloval a vyhodnotil lekár a vylúčil prípadné komplikácie.

Najneskôr do 72 hodín

Odborníci vysvetľujú tento jav jednoducho: hlavička je deformovaná z pôrodných tlakov. Deti prechádzajú kužeľovitým priestorom, a preto ich hlavičky môžu tesne po narodení vyzerať ako hlavy mimozemšťanov. Tvar lebky sa zvyčajne upraví v priebehu 24 až 72 hodín po narodení. Nedokonali po tomto termíne už môžu odhaliť prípadne vrodené problémy alebo odzrkadliť, či bolo dieťa v matkinom brušku dostatočne dlhý čas.

Čo treba vedieť o fontanelách

Po narodení sú na hlavičke novorodenca mäkké miesta, ktoré sa nazývajú fontanely. Sú to medzery v lebke, ktoré sa uzatvoria do veku dvoch rokov. Nie sú problém, práve naopak sú nevyhnutné i kvôli rastu mozgu. V prípade, že dôjde k predčasnému zrastu fontanel hovoríme o kraniosynostóze. Pri tejto diagnóze nie je dostatočný priestor pre rast mozgu, čo môže mať za následok trvalú deformáciu hlavy, ale tiež poruchy videnia a spánku, problémy s prijímaním potravy i mentálnym rozvojom. Kraniosynostóza postihuje jedno z 2 000 až 3 000 detí. Samozrejme, pediatri pravidelne kontrolujú fontanely a ich zrastanie.

Plochá hlavička

Omnoho častejším problémom je vytvorenie plôšky na zadnej strane hlavy. Tento stav sa odborne nazýva plagiokefália a vyskytuje sa približne u polovice detí. Zvyčajne vzniká, ak dieťa trávi priveľa času v jednej polohe – najčastejšie na chrbte, a to aj v čase keď nespia. Je to ďalší dôvod prečo počas bdelosti ukladať deti aj na bruško. Ľah na brušku pomáha deťom rozvíjať svaly v hornej časti tela a na krku, a tiež vytvárať normálny tvar lebky.

Plochá hlavička však môže byť príznakom aj iných stavov, preto je dobré svoje obavy konzultovať s odborníkmi. Môže byť napríklad príznakom torticolis, vrodeným problémom so svalmi na krku, ktorý by mohol spôsobiť, že deti nebudú schopné otáčať hlavu, keď vyrastú. Zvyčajne sa prejavuje šikmým držaním hlavičky. Dôvodom je zlá poloha dieťaťa v maternici.

Tvar lebky po pôrode neukazuje inteligenciu, ani vlastnosti

Práve vďaka týmto odlišnostiam lebky vznikla frenológia. Je to pseudoveda populárna v 18. a 19. storočí, podľa ktorej tvar lebky určuje inteligenciu a osobnosť človeka. Dnes sa tento názor považuje za nevedecký, rasistický a všeobecne priveľmi nadnesený. V každom prípade, hodnotiť inteligenciu dieťaťa a jeho vlastnosti po narodení na základe tvaru lebky je nezmysel.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach