Dojčenské plávanie

Plávanie detí alergikov v chlórovej vode je rizikové

V súčasnosti je veľmi moderné, a nielen moderné, pretože je to skutočne prospešné – plávanie detí už od dojčenského veku, od štyroch mesiacov. Nepochybný je pozitívny vplyv na pohybový aparát, imunitný systém, ale významnú úlohu má i stretávanie detí v kolektíve. Teda, dá sa povedať, že podporuje vývoj dieťaťa po všetkých stránkach.

Dojčenské plávanie

Avšak pre niektoré deti môže byť pobyt v bazéne, ktorý je v prípade kurzov „plávania“ väčšinou štyridsaťpäť minútový nevhodný. Medzi deti, pre ktoré môže byť kurz plávania riskantným, patria potenciálni alergici – teda deti alergikov. Keďže voda je vo väčšine plavární ošetrovaná chlórom, vyskytujú sa v nej v rôznej miere aj škodlivé zlúčeniny chlóru – chloramíny. Tieto látky spôsobujú podráždenie slizníc dýchacích ciest a môžu spôsobiť dokonca aj rozvoj astmy. Zistili to nemeckí vedci, ktorí skúmali súvislosť medzi opakovanými respiračnými infekciami a zápalmi stredného ucha s „plávaním“ detí do jedného roka. Do štúdie zaradili takmer tritisíc školákov, ktorých časť v prvom roku života chodila na plávanie. Výskyt opakovaných respiračných ochorení a infekcií dýchacích ciest bol vyšší u detí, ktoré chodili plávať – 12,3%, oproti tým, ktorí nechodili – 7,5%. V rodine, v ktorej bol alergik, malo opakované respiračné infekcie 10,5% detí, v rodine nealergikov približne o polovicu menej.

Čo ak…?

Zo štúdie teda vyplýva, že vyššie riziko infekcií pri dojčenskom plávaní majú deti, ktorých rodičia sú alergici. V prípade, že už s dieťaťom chodíte „plávať“, alebo chcete tak urobiť, vedzte, že sa u nich môže toto riziko prejaviť. Vtedy je lepšie kurz ukončiť, prípadne sa snažiť nájsť bazén s alternatívnym spôsobom čistenia vody. Niektoré centrá majú dokonca vlastnú úpravovňu vod

Len pre zdravé

Pri nástupe na „plavecký“ kurz budete potrebovať potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, prípadne i rodiča. Toto potvrdenie musí byť čo najčerstvejšie a rodičia sú povinní v prípade zhoršenia stavu, nielen v záujme zdravia samotného dieťaťa, ale aj „spoluplavcov“ o tom informovať. I keď tieto kurzy nie sú najlacnejšie, ak je vaše dieťa zdravé a chcete investovať do jeho rozvoja, neváhajte.

Zoznamovanie s vodou

Prečo píšeme plávanie v úvodzovkách? Samozrejme, pokiaľ ide o takéto maličké deti, dojčatá, neučia sa plávať, ale ide o zoznamovanie s vodou. Keďže deväť mesiacov bola pre ne prirodzeným prostredím, väčšinou sa v nej deťom páči. Umožňuje im spontánnejšie a ľahšie sa pohybovať. Čo sa na kurze teda robí? Čľapkanie, tancovanie vo vode, lozenie po podložkách, plávanie s rodičmi, nácvik pádov do vody a mnoho ďalších zaujímavostí

Ako si vybrať

V prvom rade si vyberte akreditované centrum, ktoré sa venuje plávaniu detičiek profesionálne a majú k tomu uspôsobený i bazén a prostredie. Dôležité je taktiež dodržiavanie hygieny, sprchovanie nielen po, ale i pred vstupom do bazéna. Z pohybových dôvodov je lepšie, ak má dieťa oblečené plavôčky s gumičkami, ktoré dobre tesnia prípadnú nehodu, nie plienku. Zaujímajte sa aj o frekvenciu, s akou sa vymieňa voda v bazéne, a ako je ošetrovaná – teda či sú dodržané hygienické normy, mala by sa obmieňať minimálne raz za deň. Podstatná pre zdravie dieťaťa je aj teplota vody, tá by nikdy nemala byť nižšia ako 28 stupňov Celzia. Ak už chodíte plávať a zdá sa vám studená, zoberte si so sebou teplomer a pokojne ju zmerajte, máte na to právo.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach