Kojenie bábätka

Kojenie bábätka – kojiť, či nekojiť?

Samozrejme, ak sa dá vybrať, je lepšie kojiť, lenže stále viac žien si túto kedysi prirodzenú súčasť vývoja nemôže dovoliť. Odhaduje sa, že každá druhá žena má problémy s kojením. Nerozoberajme však teraz problémy, ale pozrime sa na kojenie bábätka a čo všetko kojenie môže ovplyvniť.

Afrodiziakum pre okolie

Okrem pozitívneho vplyvu na dieťa má veľmi dobrý vplyv i na matku, dokonca okolie. Kojace ženy totiž vylučujú do okolia veľmi silnú koncentráciu feromónov. Tieto hormóny vyvolávajú v ženách, ktoré sa nachádzajú v blízkosti kojacej matky, chuť na sex. Feromóny totiž podvedome upozorňujú ženy na funkciu materstva a vyvolávajú túžbu, aby bola „ženská úloha“ naplnená. Vedci tento účinok zistili tým, že dávali ženám ovoniavať  pot z podpazušia kojacich matiek. Zaznamenali až takmer päťdesiatpercentný vzostup libida. Dá sa predpokladať, že pot kojacich žien bude účinný i pri liečbe porúch túžby.

Kojené sú múdrejšie

Vráťme sa však k prvotnej funkcii kojenia – k výžive dieťaťa a jeho vplyvu na vývoj. To, že materské mlieko je to najlepšie, čo môže matka svojmu dieťaťu dať, potvrdil aj ďalší výskum anglických odborníkov. Zistili zaujímavý vzťah medzi kojením a IQ dieťaťa. Účinok kojenia na IQ predpokladajú až u 90 % populácie. Súvisí s génom FADS2, ktorý kóduje enzýmy potrebné na metabolizmus mastných kyselín. Tie sú nevyhnutné na vývoj mozgu. Rozdiel v IQ môže pri kojení a nekojení byť až 7 bodov.  Iný prieskum ukázal, že ľudia, ktorí boli v detstve kojení, sú väčšinou vzdelanejší, majú lepšie zamestnanie a sociálne postavenie. Počas štúdie vedci zistili, že polovica z tých, ktorí sú odchovaní na umelej výžive, zostávajú v sociálnom rebríčku na úrovni rodičov, či dokonca upadajú ešte nižšie. Prišli k záveru, že čím dlhšie je dieťa kojené, tým je väčšia šanca na spoločenský vzostup.

Hneď po pôrode

Nie vždy vám dajú v krátkom čase po pôrode vlastné dieťatko do rúk. Niekedy to môže trvať aj hodiny. Pre zdravie a psychické pohodlie dieťaťa je však dôležité, aby do tridsať minút po pôrode bolo priložené na telo mamičky a najneskôr do hodiny by malo byť po prvýkrát kojené. V tom čase sa v prsníku matky nachádza tekutina, ktorá predchádza tvorbe mlieka a je mimoriadne bohatá na ochranné protilátky. Včasné prvé kojenie je veľmi dôležité aj pri vytváraní vzťahu medzi matkou a dieťaťom. Tento kontakt môže dokonca podporiť tvorbu mlieka.
Zaujímavé je, že „čerstvý“ novorodenec dokáže bez problémov intuitívne nájsť matkinu bradavku, kým mamičky, ktoré začínajú kojiť neskôr môžu mať problémy s technikou kojenia.

Mohlo by vás zaujímať

Môžete otehotnieť, keď dojčíte?

Funguje dojčenie ako antikoncepcia? Počuli ste už o tom, že dojčenie vlastne funguje ako antikoncepcia? Samozrejme, po narodení dieťaťa je naša myseľ preplnená nespočetnými otázkami o novej… Čítaj ďaľej

Kojenie ako ochrana

Podľa docentky Giske Ursinovej z Los Angeles kojenie navyše ponúka ochranu pred rakovinou prsníka, a to všetkým ženám, ktoré prvýkrát porodili vo vyššom veku. Takže, ak patríte medzi tie šťastné mamičky, ktoré majú na výber – kojiť, či nekojiť, myslím, že rozhodnutie je jasné – kojte. Kvôli bábätku aj kvôli sebe.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach