Moderné médiá – zlo či dobro pre malé deti?

Odborníci vyzývajú: Dajte deťom limity! A to aj pri používaní médií!
Prednedávnom som sa stretla s kamarátkou, ktorá ma dve malé deti a načali sme tému elektronické médiá. Jej deti si totiž nevedia predstaviť večer bez iPadu alebo tabletu a deň zase bez televízie. A to majú zatiaľ len 5 a 3 roky. Akonáhle im niektoré z ich obľúbených médií zakáže, čelí „nafúkaným“ nekomunikatívny deťom plných hnevu a zlosti. Navyše jeden druhého v tom podporujú. Keďže Sylvia je na ne takmer celý deň sama, je riešenie problému na nej. Keď má deti na starosti raz za čas jej manžel dovolí im robiť s výdobytkami modernej technológie, dokonca sa s nimi aj od rád zahrá. Ako riešiť takúto situáciu?

detiKeď neexistuje dohoda
V prvom rade je podstatná pevná dohoda medzi rodičmi dieťaťa, inak jeden druhému podrýva autoritu ako v prípade mojej kamarátky. Inak môžeme rátať s tým, že dieťa bude skúšať viac a lavírovať medzi povoleniami a zákazmi jedného a druhého rodiča vo svoj prospech. Problém medzi Sylviou a jej manželom vznikol pri výchove tak, že Sylvia nesúhlasí s tým, aby deti používali smartfóny, tablety a notebooky, maximálne si môžu pozrieť rozprávku na televízore, i to starostlivo vybranú. Jej manžel si však myslí, že už malé deti by sa mali vedieť vyznať v moderných technológiách a čím skôr začnú so smartfónmi, tabletmi atď. pracovať, tým zručnejšie v práci s nimi budú.

Dôležitý je limit a miera
Zatiaľ je v tejto rodinke pri používaní moderných technológií chaos, ktorým najviac trpia deti. Jeden rodič zakazuje niečo, čo druhý dovoľuje, čo určite nie je ideálna situácia. V každom prípade, najskôr musia mať obaja rodičia snahu situáciu riešiť, inak bude len naberať na obrátkach. Verme, že v tejto rodinke to dopadne dobre, a pozrime sa my na riešenie tohto problému. Je jasné, že generácia dnešných päťročných detí bude moderné technológie využívať v celom svojom živote a ich ovládanie bude potrebovať. Na druhej strane sú tu varovné signály, ktoré hovoria o škodlivosti času, ktorý deti strávia s podobnými médiami – pri sledovaní televízie alebo hraní elektronických hier.

Emocionálne aj vzťahové problémy
Ak deti trávia priveľa času pri televízii a iných médiách, môže sa to negatívne odzrkadliť na ich duševnom zdraví, rastie riziko emočných problémov takýchto detí. Nová európska štúdia ukázala, že každá hodina strávená hraním elektronických hier na počítači, tablete alebo smartfóne vo veku 4 rokov spôsobuje dvojnásobne vyššie riziko emocionálnych problémov vo veku šesť rokov. Každá konina sledovanie televízie navyše zase súvisí s nárastom rizika zlého fungovania rodiny – napríklad zlého vzťahu medzi deťmi a rodičmi. Negatívne vplyvy môže zlepšiť kontrola médií, s ktorými sa deti hrajú rodičmi. To znamená, že by sme mali mať prehľad o tom, aké rozprávky pozerajú, aké hry sa hrajú a podobne.

Koľko je akurát?
Deti mladšie ako dva roky by vôbec nemali sledovať televíziu. Staršie deti by nemali denne sledovať televíziu dlhšie ako dve hodiny. Do tohto času sa počíta aj hranie hier na tabletoch, iPadoch a smartfónoch, takže celkový čas, ktorý dieťa strávi s modernou technikou by mal byť 120 minút denne. Dodržiavanie tohto limitu ich môže uchrániť od mnohých problémov. Časté sledovanie televízie a hranie elektronických hier sa spája s pocitom osamelosti dieťaťa a tiež s nárastom hmotnosti dieťaťa.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach