Môžem bábätko nechať plakať?

Čo robiť, ak náš drobček usedavo a srdcervúco plače, keď ho uložíme do postieľky? Niekto radí, že dieťa treba nechať vyplakať, iní sú dôrazne proti tomu. Ako teda postupovať v tejto situácii? Tu sú osvedčené rady rodičov:

nechať plakať

1. Najlepšie je, ak zareagujete hneď – nenechávajte ho plakať. Detský plač má vždy svoju príčinu.

2. Nenechávajte ho plakať dlho.

3. Dôverujte svojmu inštinktu a pocitom – ak sa vám zdá, že treba zasiahnuť a zistiť príčinu, prečo dieťatko plače, urýchlene tak urobte.

4. Ak aj máte skúsenosť, že dieťatko si zvykne poplakať aj bez toho, že by ste zistili nejakú príčinu, nenechajte ho plakať dlho. Zoberte ho na ruky a rozprávajte sa s ním alebo mu inak venujte svoju pozornosť.

5. Skúste sledovať, či bábätko nemá náhodou počas dňa či noci svoj čas plakania. Ak áno, pokúste sa zorganizovať všetko tak, aby ste sa mu v tom čase mohli venovať.

6. Ak máte pocit, že neviete celkom dobre odhadnúť dĺžku času, pokiaľ dieťatko možno nechať plakať, skúste si stanoviť vlastnú mieru – napríklad počkajte, kým dohrá pesnička v hracej skrinke alebo bábike a ak dieťatko za ten čas neprestane plakať, choďte ho utíšiť.

7. Niektoré bábätká si potrebujú pred spaním trochu poplakať –  nemalo by to však byť dlhšie ako 5 a maximálne 10 minút. Určite však treba ešte predtým zistiť, či na plač nemá nejakú príčinu!

8. Naučte sa rozpoznávať rozdielne typy plaču vášho dieťatka a aj to, čo ten-ktorý plač znamená. Ak to dokážete, budete vedieť, ako sa máte zachovať v každej situácii.

9. Keď sa bábätko rozkričí z plných pľúc, okamžite zareagujte a utíšte ho. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že sa dieťatko tak rozľútostí, že sa ho len veľmi ťažko podarí utíšiť.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach