Oberajú nás deti o mozgové schopnosti, či nie?

Zábudlivá počas tehotenstva? Nebojte sa po pôrode to bude lepšie ako kedykoľvek!
Ste zábudlivá? Zdá sa vám, že si pamätáte čoraz menej, alebo že v porovnaní s inými vaša pamäť nie je najvýkonnejšia? Takéto pocity počas tehotenstva má mnoho žien, avšak máme pre vás pozitívnu správu: čerstvé mamičky majú lepšiu pamäť ako bezdetné ženy.

deti Detský mozog
Zábudlivosť a „pomotanosť“ bola dlho považovaná za súčasť tehotenstva. Vedci však tvrdia, že tieto polohy tehotnej ženy, ktoré sa laicky nazývajú aj „detský mozog“ môžu byť iba mýtom. Fakty totiž nasvedčujú presnému opaku – materstvo môže zlepšiť ženskú pamäť. Nie je to len chvíľková záležitosť, ale dlhodobá. Tým, že máme dieťa si cvičíme svoju pamäť a vlastne celý mozog, pretože starostlivosť o dieťa si vyžaduje mnoho investícií z našej strany. A to aj pokiaľ ide o myslenie, city a pamäť.

Deti náš mozog vycvičia
„Keď som bola tehotná, bola som trochu zmätená a dlhšie mi trvalo, kým som niečo urobila alebo premyslela ako predtým. Myslím si, že za to môžu tehotenské hormóny, ktoré okrem iného, bránia aj tomu, aby bola matka vystresovaná a aby sa stres nepreniesol na dieťa. Tento pocit pretrvával aj po pôrode, ale podľa mňa už nebol taký výrazný, skôr naopak. Úlohu tu však hrala ustavičná starostlivosť o bábätko, a tak viem, že čerstvé mamičky nemajú takmer ani možnosť myslieť na niečo iné, čo sa netýka ich bábätka. Keď však prejde toto obdobie mozog mamičky sa podľa mňa tak vycibrí, že je schopný omnoho lepšie reagovať na mnohé situácie ako ženy, ktoré nemajú dieťa,“ uvažuje 34-ročná psychologička Kristína, ktorej dcéra má už päť rokov.

Dieťa a nič len dieťa
O šesť rokov mladšia Iveta, ktorá má osemmesačného synčeka to však vnímala inak: „Keď som porodila, mala som pocit, že som doslova osprostela. Všetka moja aktivita sa neustále točila len okolo dieťaťa a keď som stretla niekoho z minulosti, nemala som si s ním čo povedať, nechápala som jeho problémy. Mala som síce pocit, že mám poriadne nafúknutý mozog, ale je v ňom len a len moje dieťa. Mala som pocit, že som prišla o všetky schopnosti, ktoré sa dieťaťa netýkajú…“ Ako ste sa cítili po tejto stránke vy?

Nie je to horšie
Zmenám mozgu nasvedčujú aj nové štúdie. Vedci v sérii experimentov porovnávali schopnosti vizuálnej pamäte (schopnosť vnímať a zapamätať si informácie o okolí) čerstvých mamičiek a žien, ktoré nemali deti. Výskumníčka Melissa Santiago z Carlos Albizu University v Miami podľa denníka Daily Mail tvrdí, že toto zistenie vyvracia presvedčenie, že u žien po pôrode dochádza k poklesu v pamäťových schopnostiach a zníženiu výkonu v oblasti kognitívnych funkcií.

Testy vizuálnej pamäte
Predchádzajúce štúdie priniesli rozporuplné výsledky. Niektoré ukázali, že materstvo ohrozuje poznanie a pamäť, iné presný opak. Melissa Santiago analyzovala informácie od 35 prvorodičiek, ktorých deti boli vo veku 10 až 24 mesiacov a od 35 žien, ktoré nikdy neboli tehotné. Najskôr tieto ženy na desať sekúnd sledovali šesť symbolov a potom mali povedať, čo si zapamätali, takto vedci testovali vizuálnu pamäť. Po prvom teste si obe skupiny žien pamätali približne rovnaký počet symbolov, ale pri druhom a treťom pokuse už víťazili ženy, ktoré mali deti. Podobne skončil aj druhý pokus, počas ktorého mali z množstva symbolov vybrať tie, a ktorými sa stretli v prvej úlohe.

Scvrkáva sa a potom rasti
Pravdou je, že počas tehotenstva telo ženy prekonáva veľké zmeny. Bývalé výskumy dokonca tvrdia, že sa v tomto období mozog ženy scvrkáva až o päť percent. Nový výskum však ukázal, že po období šesť mesiacov od pôrodu sa vracia do svojej pôvodnej veľkosti a zintenzívňujú sa niektoré jeho funkcie – ako aj pamäť. Výsledky tejto štúdie budú v blízkom čase potvrdené väčšou štúdiou.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach