Prvé dni s novorodeniatkom

Neopakujme chyby po iných

Napriek tomu, či možno práve preto, že si často nedôverujeme prvé dni s novorodeniatkom pri starostlivosti, robíme niektoré základné chyby. Najväčšou je tá, že neraz dáme na reči priateliek, či známych, ktoré už majú skúsenosti s výchovou dieťaťa. Radšej sa však poraďme s pediatrom, pretože vaše dieťa nemusí potrebovať to, čo dieťa susedky… Mnohé nám napovedia i naše inštinkty a intuícia. Ak sa vám zdá, že niečo nie je v poriadku, neodkladajte návštevu lekára s tým, že počkáte, ako sa situácia vyvinie na druhý deň.

Kŕmenie podľa hodín?

Najčastejšie chyby robíme pri kŕmení. Dnes sa presadzuje názor, že dieťa si samo povie, kedy chce jesť, dá nám vedieť, kedy je hladné. Preto pravidelné kŕmenie, napríklad každé tri hodiny, ako bývalo zvykom „naordinovať“, nie je vždy ideálnym riešením (samozrejme, s výnimkou prvých dní po príchode z pôrodnice). Z núteného kŕmenia, podľa časového harmonogramu, môže vzniknúť niekoľko problémov. Dieťatko vám môže začať odmietať potravu. Lepšie je počkať, kým sa ohlási a dať mu napapať, keď to naozaj potrebuje. Niekedy môže pocítiť hlad i skôr ako za tri hodiny, takže v tom prípade zbytočne nenaťahujme čas a nenechávajme ho hladovať. Je dokázané, že ak sa rodičia budú riadiť podľa potrieb detí, deťom sa bude viac dariť, budú zdravšie i spokojnejšie.

Pokojný spánok

Kto by nebol rád, keby jeho dieťa spalo pokojne a nebuntošilo plačom každú chvíľku. Oddychu by sa isto potešila každá mamička. Ak však vaše dieťatko prespí celú noc, nie je to vždy dobrým signálom, skôr naopak. A už vôbec by sme si nemali dopriať dlhšieho „šlofíka“ i my. Vždy približne po štyroch hodinách by sme ho mali prebudiť a nakŕmiť, aby nedošlo k dehydratácii. Myslime na to, že prostredníctvom mlieka – či už umelého alebo materského – dostáva dieťatko počas prvých mesiacov i svoju porciu tekutín. Dlhý tvrdý spánok dieťaťa môže svedčiť aj o niektorých ochoreniach, napríklad o novorodeneckej žltačke. Každé zdravé dieťa by sa malo niekoľkokrát za noc prebudiť na pocit hladu a oznámiť to.

Izolácia od spoločnosti

Samozrejme, nie úplná, ale počas prvých dní a týždňov je naozaj lepšie, ak svoje dieťa nevystavujeme množstvu rôznych baktérií a choroboplodných zárodkov, ktoré môžu návštevy priniesť so sebou. Dospelý človek je predsa len omnoho imúnnejší. Takže, ak sa chceme so známymi podeliť o radosť z maličkého, radšej nerobte žiadne väčšie oslavy a návštevy, ale pošlite im fotografiu bábätka. Navyše, lepšie urobíme, keď si každú chvíľku pokoja a voľného času ušetríme pre seba a doprajeme si relax. Ani v neskoršom období by sme nemali organizovať „masové“ návštevy. Zvýšená teplota novorodeniatka, nehovoriac o horúčke, môže byť počas šestonedelia riskantná, takže dávajme na svoj poklad pozor a pochváľme sa ním, až keď trošku podrastie ono, i jeho imunitný systém. Na druhej strane však nevynechávajme prechádzky vonku, tie bábätku i nám, ak nie je mimoriadne veľká zima, vietor, či dážď alebo sneženie, len prospejú.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach