Prvý deň bábätka: Toto je potrebné vedieť!

Mnohé mamičky sa pred pôrodom tak veľmi sústredia na pôrod samotný a záležitosti okolo neho, že sa nepripravia na prvé dni samotného bábätka. Niet sa síce čomu čudovať, ale rozhodne by sme mali niektoré veci vedieť a byť na ne pripravené. Tu je zopár z nich:

mama a bábätko

Po dvoch dňoch bude čulejšie ako po pôrode

Bábätká po pôrode bývajú spavé. Zvyčajne to však trvá len 48 hodín a po prvých dvoch dňoch budete prekvapená, ako pýtajú stále papať. Vtedy akoby sa prebudili a uvedomili si, že už sú z maternice vonku. Pre prvorodičky je to zvyčajne veľký šok, pretože počas prvých hodín a dní mali pokojné pekne spinkajúce bábätko a potom zrazu absolútna zmena! Stále plač a stále je hore…

Vaše bábätko nemusí pýtať mliečko každé tri hodiny

Každé dieťa je iné. Sú mamičky, ktoré ako hodinky presne kŕmili každé tri hodiny, ale ak budete dodržiavať rozumnejší spôsob kŕmenia a dávať dieťaťu mliečko vtedy, keď si bude pýtať, môže to by aj podstatne častejšie ako raz za tri hodiny. Navyše, raz môže byť hladné po dvoch hodinách, inokedy až po štyroch. Odborníci odporúčajú osem kŕmení počas 24 hodín, pričom rozstupy medzi nimi sú rôzne.

Aj s novorodeneckou žltačkou treba rátať

Mierna novorodenecká žltačka nie je nič, kvôli čomu by sme si mali trhať vlasy. U novorodeniatok je úplne bežnou a prejavuje sa na tretí až štvrtý deň po pôrode. Je to normálny prejav, ktorý znamená, že bilirubín, ako odpadový produkt nie je z tela efektívne vylučovaý stolicou. Deti počas prvých dní života veľa nejedia, a preto ani nemajú veľa stolice. V dôsledku toho sa bilirubín zhromažďuje v koži a spôsobuje žltasté sfarbenie pokožky bábätka.

Všetko sa dá zvyčajne do poriadku, keď bábätko začne viac papať a vylučovať – na štvrtý alebo piaty deň života. Dôležité však je, aby ho skontroloval odborník, pretože je len veľmi tenká hranica medzi miernou žltačkou a nebezpečnejšími vyššími úrovňami, ktoré môžu posunúť jedovaté látky do mozgu a okamžite vyžadujú liečbu. Spravidla je žltačka nebezpečnejšia pre novorodeniatka, ktoré stratili viac váhy po pôrode.

Novorodeniatka sú nočnými tvormi

Nie je to síce veľmi povzbudivá informácia, ale pravdivá a mali by sme byť na to pripravení. Preto sa snažte zdriemnuť si vždy, keď sa dá, keď spinká aj bábätko, hoci je deň a nespoliehajte sa na to, že v noci sa vyspíte. To tak rozhodne nebude, aspoň nie prvé dni, týždne, mesiace…

Navyše, počas prvých štyroch týždňov života sa deťom netvorí melatonín, takže nemajú rytmus noc – deň. Postupne sa však tomuto rytmu naučia, môžeme im v tom pomôcť tak, že v noci budeme dodržiavať tmu a ticho za každú cenu, cez deň opačne. Aj keď sa dieťa zobudí v noci a pýta papať, nemali by sme veľmi rozsvecovať, ani robiť ruch.

 Bude veľa kýchať a čkať

Nemusíte sa obávať, že je prechladnuté alebo že trpí alergiou, väčšinou novorodeniatka kýchajú  a čkajú preto, lebo sa im očisťujú dýchacie cesty. Môžu v nich počas prvých hodín života mať ešte náznaky plodovej vody, ktorej sa potrebujú zbaviť. U malých bábätiek môže čkanie znamenať aj únavu a niekedy zvykne trvať aj celé hodiny.

 Ach, ten zadoček!

Mnoho rodičov je doslova posadnutých sledovaním toho, čo dieťatko necháva v plienke a neraz úplne zbytočne chytajú paniku. Nečakajte, že stolica vášho bábätka bude tuhá a bude sa podobať na dospelácku. Stolica novorodeniatok je redšia a má svetlejšiu farbu. Materské mlieko podporuje trávenie a pohyb čriev, aby sa zbavili bilirubínu a iných škodlivín. Po narodení dieťatko vylúči takzvanú mekóniu – tmavú smolku. Potom výlučky zmenia farbu cez hnedú, zelenú až k žltastej. Je to úplne normálne a netreba panikáriť.

-sz-

Zdroj: parents.com

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach