Sedem spôsobov ako si vybudovať skvelý vzťah s dieťaťom

Takto prehĺbime puto medzi nami a dieťaťom
Detičky od narodenia potrebujú mať pri sebe človeka, ktorý vníma a rieši ich potreby. Zvyčajne je to mamička, ktorá sa okrem základných potrieb dieťaťa snaží mu dávať aj čo najväčšiu emocionálnu pohodu. A práve na základe tejto pohody a vzájomnej harmónie vzniká neuveriteľne silné puto. Ako vzájomný vzťah už od narodenia čo najviac skvalitniť? Ako upevniť vzájomný kontakt a poskytnúť dieťaťu úplne bezpečie?

vzťah s dieťaťom

1. Aktívne s ním trávme čas
Keď je bábätko alebo už väčšie dieťatko ticho a sústredené, neplače, že je hladné, smädné, potrebuje prebaliť a podobne, túto chvíľu zvykneme využiť vo svoj prospech. Na to, aby sme konečne vybavili dlho odkladaný telefonát, urobili to, čo potrebujeme, osprchovali sa… Avšak chvíle spokojnosti sú predne tým časom, ktorý by sme mali venovať dieťaťu. Vtedy môžu vznikať tie najkrajšie spojenia a emocionálne kontakty. Takže nehrajme sa s ním len keď mrnčí a našu pozornosť si už doslova vyžaduje, ale skúsme i vtedy, keď sa zdá, že mu nič nechýba. Vráti sa nám to niekoľkonásobne.

2. Spievajme mu
Počuť náš, tak dobre známy hlas a navyše príjemnú melódiu s ním spojenú je pre dieťa veľmi intenzívnym upokojujúcim prostriedkom. Nie je to však len o upokojení, ale práve o prehĺbení vzájomného kontaktu. Takže nehanbime sa a spievajme ďalej. Aj keď možno falošne. Je to náš hlas, a to je pre dieťatko veľmi dôležité.

3. Tancujme na obľúbenú hudbu
Zoberme svoje dieťatko na ruky a tancujme na svoju obľúbenú hudbu. Kolísanie mu dá pocit istoty a dôvery, navyše sa skvele zabaví. Platí to nielen pre batoľatá, ale už aj maličká bábätká a veľmi potešia spoločnému tancu s mamou.

4. Používajme mimiku a napodobňovanie reči
Tým, že povedané slová zdôrazňujeme svojou mimikou a gestami, stimulujeme jeho zmysly. Môžeme skúsiť napodobňovať jeho komunikačný štýl, aby sme mu dali najavo, že nám na ňom záleží. Ale pozor neskĺznime do roviny, že budeme neustále pred ním šušlať a mrmlať, nezabúdajme na to, že dieťa sa od nás učí hovoriť!

5. Hrajme a smejme sa spolu
Smiech je liek, a to nielen na zdravotné problémy, ale aj na vzťahy. Ak si chceme s dieťaťom vybudovať dôveru, mali by sme sa vedieť aj spolu zasmiať. Vymyslime nejakú zábavnú hru a hrajme  ju spolu s ním. Malé bábätká rozosmejú napríklad obyčajné čáry-máry so šatkou, či kúskom látky, tie väčšie zabavíme bublifukom, tancom, spevom a rôznymi ďalšími zábavkami podľa záujmov dieťaťa.

6. Neodmysliteľný  dotyk
Dotyk rozvíja zmysly dieťaťa, ale aj jeho citové vnímanie a celkový rozvoj. Za viac ako päťdesiat rokov rôznych výskumov bolo zistené, že fyzický kontakt zlepšuje celkové zdravie, pomáha bábätkám a batoľatám, aby sa cítili bezpečnejšie a dôverovali tej správnej osobe. Takže dotyk jednoznačne skvalitňuje vzťahy medzi rodičom a dieťaťom.

7. Očný kontakt
Pohľad z očí do očí je pre dieťa mimoriadne dôležitý. Takéto pohľady ako aj vzájomné dotyky tvárí pomáhajú budovať vzájomný vzťah a dôveru na celý život.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach