Šestonedelie

Obdobie po pôrode, trvajúce zhruba 6 – 8 týždňov sa nazýva šestonedelie. V tomto období dochádza k prispôsobeniu sa organizmu na novú situáciu po ukončení tehotenstva. Toto obdobie je charakterizované návratom maternice do normálneho stavu a tiež zmenami všetkých orgánových systémov matky. Je dôležité zdôrazniť, že ani po ukončení šestonedelia a dojčenia sa nevracia organizmus ženy do takého stavu, ako pred tehotenstvom. Vždy zostanú niektoré zmeny, ktoré svedčia o tom, že žena rodila a to zmeny telesné, aj duševné.

ŠestonedelieIhneď po pôrode váži maternica asi 1000g. V priebehu prvého popôrodného týždňa dosiahne hmotnosť 500g a na konci šestonedelia váži už len 60g. Sliznica maternice po pôrode placenty sa v priebehu troch dní rozdelí na dve vrstvy. Povrchová vrstva odumiera a je postupne odlučovaná vo forme očistkov. Očistky, ktoré odchádzajú z dutiny maternice obsahujú povrchovú odumretú vrstvu sliznice, krv a lymfatické tkanivo. Typ očistkov sa v priebehu šestonedelia mení. Vrchol odchodu očistkov je behom 3. a 4. popôrodného dňa a zvlášť intenzívny je u viacrodičiek. Vylučovanie očistkov je zvlášť intenzívne, keď žena vstane z lôžka, pri zvýšení telesnej činnosti, alebo pri kojení ako následok stiahnutia maternice vyvolanej kojením.

Po vaginálnom pôrode je krčok maternice opuchnutý, uvoľnený a prekrvený. Už za 18 hodín po pôrode nadobudne pôvodný tvar a do siedmych dní je vonkajšie ústie krčka maternice iba centimeter široké. V priebehu prvých dní po pôrode môže pociťovať kŕčovité bolesti brucha, najmä pri dojčení. Je to príznak sťahov maternice, ktoré napomáhajú návratu maternice do jej pôvodnej veľkosti. Ak sú sťahy veľmi bolestivé, je nutné to oznámiť ošetrujúcemu lekárovi.

Po pôrode žena často močí, čo je známkou odchodu prebytočnej tekutiny, zadržanej pred pôrodom. Čerstvým mamičkám sa doporučuje močiť čo najskôr po pôrode, najlepšie počas sprchovania, lebo tečúca teplá voda podporuje močenie a zároveň zmierňuje bolesť zašívaných pôrodných poranení. Krvácanie po pôrode je vlastne známkou odchodu očistkov, ktoré časom menia farbu. Najskôr sú červené a husté, potom sú čoraz slabšie a hnedej farby a nakoniec žltnú. Jednoznačne treba používať iba menštruačné vložky, nikdy nie tampóny, ktorých zavedením do pošvy by sa mohla spôsobiť infekcia. Očistky musia z pošvy odtekať.Samozrejmosťou je častá a dôkladná hygiena rodidiel.

Po pôrode treba myslieť aj na činnosť črevného traktu. Čím skôr po pôrode mamička vstane, tým lepšie sa podporí práca čriev. Samozrejmosťou je príjem dostatočného množstva vlákniny a tekutín. Nie je dobré zadržiavať nutkanie na stolicu, treba sa pravidelne vyprázdňovať, lebo tlačiť nasilu sa neodporúča. Je veľmi nepravdepodobné, že by stehy na hrádzi praskli. Čiastočne je možné zmierniť tlak na zašívanú hrádzu tak, že pri vyprázdňovaní si žena na stehoch pridržiava čistú vložku. O pôrodné poranenia, ktoré sú skoro po pôrode bolestivé sa žena najlepšie postará dodržiavaním pravidelnej hygieny, častým omývaním rodidiel teplou vodou, alebo roztokom Tantum rosa, ktorý pôsobí dezinfekčne. Po umytí treba rodidlá dôkladne osušiť. Ak by rana bolela, možno na ňu priložiť studený obklad. Aby sa zabránilo tlaku na stehy mamička môže ležať, alebo sedieť na gumovom kolese.

Niekoľko dní po pôrode, v čase, keď sa v prsníkoch tvorí mlieko, niektoré ženy podliehajú depresii. Jednou z príčin je prudká zmena hladiny hormónov. Táto skľúčenosť čoskoro prejde. Ak ju žena pociťuje viac, ako štyri týždne, alebo je tento pocit veľmi intenzívny, treba okamžite vyhľadať lekára. Každá mamička chce po pôrode byť príťažlivá a nadobudnúť čím skôr svoju postavu. To sa môže podariť už v prvých troch mesiacoch, keď sa žena venuje pravidelnému dennému cvičeniu. Posilňovať treba svaly brucha a tiež svaly panvového dna, aby sa zabránilo možnému úniku moču.

Najprv treba začať cvičiť pomaly, opatrne, ak sa dostaví bolesť, či únava, treba prestať. Lepšie je cvičiť krátko a častejšie. Ak žena rodila cisárskym rezom, v prvých dvoch týždňoch po pôrode nebude môcť posilňovať brušné svaly, ale cviky na posilnenie panvového dna a na cievny systém na nohách môže začať cvičiť hneď po pôrode.

Otázkou mnohých je začiatok pohlavného života po pôrode. Väčšinou sa žena v šestonedelí cíti ubolená, takže s pohlavným životom sa doporučuje začať až po šestonedelí. Ak však žena zatúži po pohlavnom styku skôr, môže svojej túžbe vyhovieť. S pohlavným stykom treba začínať opatrne, ak je pošva suchá a precitlivelá, gynekológ môže na jej ošetrenie predpísať tabletky, alebo masť s obsahom estrogénov. Aj počas kojenia je žena schopná otehotnieť. Ak mamička neplánuje tak skoro ďalšie tehotenstvo, mala by sa poradiť so svojím gynekológom o vhodnej antikoncepcii.

Telo ženy sa zotaví približne do šiestich mesiacoch od pôrodu, avšak už v období zdravotnej prehliadky po šestonedelí by mal byť zdravotný stav mamičky čiastočne upravený.

Mudr. Radmila Sládičeková

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach