SPÄŤ
Bábätká

Syndróm prvej fľaštičky trápi štvrtinu matiek

Od: Henrieta Karabova 11.1.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Bez ohľadu na to, aký svetonázor odmalička vštepujete svojej ratolesti, takmer všetky bábätká sú konzervatívne. Na zmeny v návykoch reagujú citlivo, a platí to aj pre stravovanie. Podľa výsledkov prieskumu združenia Výživa detí až štvrtina matiek zápasila s tým, že ich dieťa odmietalo prvé mlieko z fľašky pri prechode z dojčenia na umelú výživu. Viete, akú stratégiu zvoliť v tomto prípade?

Syndróm prvej fľaštičky

Aj po ukončení dojčenia ostáva kvalitná výživa najdôležitejším faktorom pri posilňovaní imunity dieťaťa. Ako vyplynulo z výsledkov prieskumu, s týmto vyjadrením sa stotožňuje aj prevažná väčšina matiek (82%). Prvé pokusy s príkrmami alebo prechod od dojčenia na fľašku však nie je vždy celkom bez prekážok.

Podľa výsledkov prieskumu až štvrtina mamičiek tvrdí, že ich deti mali ťažkosti zvyknúť si na fľašku po ukončení dojčenia. Taktiky mamičiek sú v tomto prípade rôzne. Väčšina (71%) trpezlivo ponúka novú potravinu dovtedy, pokým si na ňu ich ratolesť nezvykne. 19% rodičov rieši odmietanie dieťaťa ponúknutím inej značky či druhu potraviny a 8% respondentov skúša „prinútiť“ dieťa zjesť aspoň trochu z odmietanej chute a odmení ho tým, čo má rado.

Syndróm prvej fľaštičky

 

MUDr. Alena Kotláriková, detská lekárka a spolupracovníčka združenia Výživa detí, odporúča pridržiavať sa v prípade odmietania prvej fľašky prvého postupu. „Pre dieťa je novinkou jednak chuť mlieka aj spôsob satia z cumlíka, preto je normálne, že si zo začiatku nevie zvyknúť. Rodič by sa mal obrniť trpezlivosťou a jedno vybrané mlieko bábätku ponúkať každý deň minimálne počas 10 dní. Postupne si dieťatko na novú chuť zvykne. Pri väčších deťoch je tiež možné zvoliť namiesto fľaše pitie z pohára, prípadne slamkou,“ radí MUDr. Kotláriková.

Syndróm prvej fľaštičkyNútenie alebo ponúkanie inej značky mlieka po prvých neúspešných pokusoch môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Rýchle striedanie rôznych druhov mliek zaťažuje trávenie, čo môže spôsobiť nepríjemné hnačky alebo zápchy, grckanie, ale aj úplné odmietanie mlieka. „Mamičky bývajú pri prechode na fľašku prekvapené aj zmenou farby alebo frekvencie stolice, je to však prirodzený dôsledok zmeny stravy. Pokiaľ dieťa prospieva, niet sa čoho obávať,“ uzatvára MUDr. Kotláriková.

Ukončenie dojčenia a prechod na dojčenské mlieko vždy konzultujte s Vaším pediatrom. Materské mlieko je najlepšou formou výživy dieťaťa od narodenia a minimálne do veku 6 mesiacov by malo byť dieťa výhradne dojčené.

womangalérie VŠETKY