Trápi vás (či vaše dieťa) atopický ekzém?

Máme pre vás skvelý tip!

Atopická dermatída je jedno z najčastejších ochorení kože, ktoré trápi deti i dospelých. Je to najčastejšia forma ekzémov v tejto skupine zápalových kožných ochorení a je ochorením chronickým. Vyznačuje sa popraskanou červenou suchou pokožkou a svrbením kože. Samozrejme, prejavy sú nepríjemné, neestetické a boj s ekzémom je záležitosťou na dlhé trate. Do istej miery je to preto, že príčina tohto ochorenia stále nebola jasne definovaná.

atopický ekzém

Nie je to len suchá koža

Atopický ekzém je chronické, dlhotrvajúce, neraz celoživotné neinfekčné zápalové ochorenie kože, ktoré vzniká na základe nadmernej reaktivity imunitného systému. Dochádza k porušeniu ochrannej bariérovej funkcie kože, čo vedie k jej vysúšaniu a stratám vody z kože. Ekzém podľa predpokladov vzniká na základe kombinácie genetickej predispozície a faktorov vonkajšieho (vzdušné alergény, potraviny, dráždivé látky a iné) a vnútorného (hormóny, infekcie a iné) prostredia.

Ako sa prejavuje?

Základnými príznakmi ekzému sú svrbenie, suchá koža, olupovanie kože v šupinkách, pľuzgiere, mokvanie, drobné vyrážky, červené väčšie plochy, chrasty, niekedy zhrubnutia a depigmentácie (strata kožného farbiva) v miestach ložísk ekzému.

V čom pomôže liečba

V každom prípade už len pri podozrení na atopický ekzém treba navštíviť kožného odborníka, prípade imunológa. Cieľom liečby je obnoviť porušenú ochrannú funkciu kože, potlačiť alergický zápal v koži, zmierniť svrbenie a zabrániť vzniku komplikácií.

Ak budeme dodržiavať liečbu, ktorej súčasťou sú aj diétne opatrenia – treba sa vyhnúť všetkým alergénom – môžeme dosiahnuť kontrolu nad ekzémom a minimalizovať jeho negatívne prejavy. Najdôležitejšie je používanie prípravkov na premasťovanie a zvláčnenie kože. Akútne ložiská ekzému sa zvyčajne krátkodobo liečia lokálnymi kortikoidmi alebo imunomodulátormi.

Pozor na ekzém v dojčenskom veku

Vrodený ekzém, ktorý sa vyhodí dieťaťu v dojčenskom veku, má často súvislosť aj s inými ochoreniami, preto je potrebné, čo najskôr vyhľadať odborného lekára. Viaceré štúdie dnes naznačujú, že atopická dermatitída je predzvesťou alergických ochorení – nie ich dôsledkom. Dermatológovia radia rodičom dojčiat a malých detí, ktoré sú postihnuté týmto stavom kože, aby si boli vedomí potenciálu pre budúce potravinové alergie.

atopický ekzém

Dobrý tip: prípravok Pediacyn™

Nový druh liečby kožných problémov ponúka spoločnosť OCULUS Innovative Sciences vďaka patentovanej technológie Microcyn, ktorej podstatou je elektrochemická úprava zriedenej slanej vody. Na základe tejto technológie bol vyvinutý aj prípravok vhodný na liečbu atopického ekzému s názvom Pediacyn. Je to antimikrobiálny, protizápalový krém, ktorý zmierňuje bolesť a začervenanie. Znižuje pocit svrbenia, zabraňuje škrabaniu a tiež uvoľňovaniu histamínu zo žírnych buniek.

atopický ekzémNa rozdiel od krémov, ktoré sa na liečbu príznakov používajú bežne nezanecháva škvrny, ani nefarbí. Je bezpečný i pri dlhodobom používaní. Pediacyn je svojou podstatou superoxidovaný, pH neutrálny, vysoko efektívny hydrogél, určený výhradne na liečbu atopickej dermatitídy a môže byť užívaný v každom veku. Neobsahuje steroidy, nedráždi, nevyvoláva rezistenicu.

Zloženie: elektrolyzovaná voda 92,796%, kyselina chlórna (HClO) 0,0032%, chlórnan sodný (NaClO) 0,008%.

Ako funguje?

Kontrolované voľné kyslíkové radikály (ROS) napadnú bunkovú stenu jednobunkových patogénnych mikroorganizmov, tie sa následne rozpadnú. Na zdravé bunky nepôsobí, pretože majú väčšiu hustotu a sú početnejšie, prípravok teda nepoškodzuje zdravé tkanivo. Stačí ho natrieť trikrát denne v tenkej vrstve.

Sabína Zavarská

 www.acare.sk

Save

Save

Save

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach