SPÄŤ
Bábätká

U mamičky v brušku bolo lepšie

Od: Henrieta Karabova 11.2.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Možno si ani neviete predstaviť, akým šokom je pre dieťa príchod na svet.

U mamičky v  brušku malo svoje pohodlie. Všetko bolo mäkučké, teplučké, bábätko sa krásne vznášalo v plodovej vode a neustále dostávalo svoj podiel živín. A zrazu je vhodené do nevľúdneho sveta, v ktorom je všetko naopak. Zima, svetlo, hluk a navyše aj ten nepríjemný hlad. Nemožno sa preto čudovať, že dieťatko z toho môže byť často nervózne a nepokojné.

u mamičky v brušku

Usilujte sa ho teda od prvých dní čo najčastejšie držať v náručí a telesným kontaktom mu dávať najavo, že ste mu stále nablízku, a preto sa nemá čoho báť. Nielen pri kojení by malo dieťatko cítiť mamine teplo. Skúste svojho drobčeka položiť vyzlečeného napríklad na svoje odhalené bruško. Dieťa vníma vaše telo, telesnú teplotu aj tep. Hlaďte ho pritom jemne po chrbátiku. Získava tak pocit bezpečia a dôvery.

Čím častejšie sa budete dieťatku venovať, tým skôr sa dostane do duševnej pohody. Nezabúdajte na svojmu bábätku často prihovárať. Odpovedajte na jeho bľabotanie, dávate tak základ rozvoja jeho rečovým schopnostiam. Dôležitý je aj vizuálny kontakt, ktorý stimuluje jeho zmysly. Novorodeniatko vidí zreteľne na vzdialenosť približne 25 centimetrov. S vekom sa bude táto vzdialenosť predlžovať a obzory dieťaťa sa rozšíria.

womangalérie VŠETKY