Všimli ste si, že jedno dvojča je vždy pri narodení menšie?

Prečo je to tak, že jedno dvojča menšie?

I keď sa to neskôr zvyčajne vyrovná, keď sa dve bábätká naraz vyvíjajú v maternici, nikdy nie sú obe rovnakej veľkosti – jedno dvojča je vždy väčšie ako druhé. Prečo je to tak? Odpoveď spočíva v placente!

Pomalší rast = málo kyslíka?

Väčšinou, ak ide o tehotenstvo s jedným dieťatkom, a to sa narodí malé, pripisuje sa to nedostatočnej výžive matky, genetickým faktorom, tehotenským rizikám alebo fajčeniu. V prípade dvojčiat je však narodenie oboch detičiek rovnakej veľkosti skôr zázrakom ako bežnou praxou. Odborníci z Detskej nemocnice v Bostone zistili, že pomalší rast jedného plodu v prípade dvojčiat respektíve je výsledkom pomalšej dopravy kyslíka z matky dieťaťu prostredníctvom placenty. Okrem menšieho vzrastu v týchto prípadoch dochádza i k menšiemu mozgu a pečeni.

Jedno dvojča zdravšie ako druhé

Štúdia zverejnená v odbornom magazíne Scientific Reports skúmala vývoj dvojčiat v brušku mamy a bližšie skúmala známy fakt, že i keď dvojčatá rastú z jednej placenty, jedno môže byť zdravšie ako druhé. Odborníci zistili, že kým niektoré časti placenty sú plne funkčné, iné môžu spôsobovať pomalý transport kyslíka do plodu, čo spôsobuje jeho pomalší vývoj, veľkosť a v konečnej miere ovplyvňuje i zdravotný stav po pôrode.

Aj časti placenty môžu byť poškodené

Ukazuje sa teda, že prietok krvi v placente nemusí byť na všetkých miestach rovnaký. Niektoré mamičky majú dokonca skúsenosť, že ultrazvukár vo finálnych štádiách tehotenstva nevedel zaznamenať prietoky krvi. Podarilo sa mu to až, keď sa zameral na úplne iné miesto. V niektorých prípadoch však tento problém môže ohroziť plod. Pôrodníci ho niekedy spájajú aj s vrodeným trombofilným stavom. Tento stav môže spôsobiť upchanie krvného toku v placente a zablokovať alebo obmedziť prísun potrebných živín plodu.

Mohlo by vás zaujímať

Dvojičky

Dvojičky s jednou placentou

Dobrý deň, po absolvovaní liečby neplodnosti a umelého oplodnenia čakám dvojičky. Problém však je ten, že majú len jednu spoločnú placentu. Obávame sa takzvaného TTS syndrómu.… Čítaj ďaľej

Viete, čo je to Dopplerov ultrazuk?

Fungovanie placenty je možné vyhodnotiť takzvaným Dopplerovym ultrazvukom, Meria sa ním prietok krvi v pupočných tepnách a iných cievach plodu. Tento prístroj však nedokáže povedať, ako dobre je prevážaný kyslík a ostatné živiny z matky na plod. Znamená to, že prietoky môžu vyzerať v poriadku, ale i tak nemusí mať plod potrebné množstvo živín a kyslíka… Vyššie spomínaná štúdia jednoznačne potvrdila predpoklad, že pomalší rast plodu, nižší objem mozgu a pečene súvisia so zmenami v prenose kyslíka placentou. 

Odborníci predpokladajú, že na prenos kyslíka k plodu majú vplyv aj faktory vonkajšieho prostredia, ktoré dokážu meniť DNA. Rozhodne však platí, že bez zdravej placenty, nemôže byť ani zdravý plod. Najmä, ak sa nedostatok živín a kyslíka prejaví v prvých štádiách tehotenstva.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach