SPÄŤ
Tehotenstvo

Zvyšuje cisársky rez riziko astmy u dieťaťa?

Od: Sabína Zavarská 27.11.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Deti narodené cisárskym rezom trpia častejšie chorobami dýchacích ciest

Cisársky rez nie je jednoduchým pôrodom najmä pre ženu, a i keď ho mnohé ženy dnes, kvôli viacerým (nie vždy pravdivým) názorom, uprednostňujú. Mal by byť skutočne krajným riešením, o ktorom rozhodne kolektív lekárov. Samozrejme, v istých prípadoch je nevyhnutný a môže zachrániť život. Ako dieťatku, tak i žene, ale cisárskych rezov z „kozmetických“ dôvodov by sme sa mali vyvarovať. Ukázalo sa totiž, že okrem možných komplikácií prináša aj ďalšie riziká, a to dokonca pre dieťa.

riziko astmy u dieťaťa

 

Vyššie riziko astmy?

Nová štúdia podporila predchádzajúce zistenia, že deti narodené cisárskym rezom majú zvýšené riziko vzniku astmy. Skupinová štúdia z Nórska ukazuje, že deti narodené cisárskym rezom majú zvýšené riziko astmy vo veku troch rokov. Špeciálne to pozorovali u detí, ktoré nemali dedičné sklony k astme alebo alergii.

Ako na to prišli?

Pre štúdium vzťahu medzi cisárskym rezom a rozvojom infekcie dolných dýchacích ciest, astmy a dýchavičnosti v prvých troch rokoch života skúmali vedci údaje viac než 37 000 účastníkov štúdie. Deti, narodené plánovaným alebo núdzovým cisárskym rezom, porovnávali s deťmi narodenými prirodzeným spôsobom.

Výsledky ukázali, že deti narodené cisárskym rezom, mali mierne zvýšené riziko astmy vo veku troch rokov, ale nemali vôbec zvýšené riziko častých infekcií dolných dýchacích ciest alebo sipotu. Zvýšené riziko astmy u detí narodených cisárskym rezom bolo pritom vyššie u detí matiek, ktoré netrpeli alergiou.

Sú zraniteľnejšie?

„Je nepravdepodobné, že by pôrod cisárskym rezom mohol spôsobiť zvýšené riziko astmy, ale takto narodené deti môžu mať väčšiu zraniteľnosť v tejto oblasti,“ tvrdí podľa stránok Science Daily Maria Magnus z Nórskeho inštitútu verejného zdravia. Správa zo štúdie vyšla v americkom odbornom magazíne Journal of Epidemiology.

Prečo to tak je?

Deti, porodené cisárskym rezom, môžu mať zvýšené riziko astmy v dôsledku zmeny bakteriálnej flóry v črevách, ktorá má vplyv na vývoj ich imunitného systému. Deti narodené týmto spôsobom majú často zvýšené riziko závažných dýchacích problémov počas prvých týždňov života. Navyše, treba brať do úvahy fakt, že deti narodené cisárskym rezom zvyčajne prichádzajú na svet skôr. Pred termínom prirodzeného pôrodu, a môže sa stať, že ich pľúca nie sú ešte dokonale vyvinuté. Podobne to je aj s imunitným systémom.

Niet nad prirodzený pôrod

Ak vám teda hrozí pôrod cisárskym rezom, nie je žiaden špeciálny dôvod na paniku. Cisársky rez je často jediným riešením, ako priviesť na svet živé a zdravé dieťa a ochrániť matku. Ide najmä o prípady tehotenských komplikácií, napríklad o preeklampsiu, vysoký krvný tlak, rôzne iné ochorenia matky alebo tiež zlú polohu dieťatka. Ak však uvažujete, aký pôrod je lepší, pričom nemáte žiadne komplikácie, verte, že pre zdravú ženu je to rozhodne prirodzený. Neoplatí sa zvoliť termín umelého pôrodu cisárskym rezom ani – a to už vôbec nie – kvôli takým kozmetickým záležitostiam, ako to robia niektoré celebrity. Kvôli tomu, aby bol dátum narodenia ich dieťaťa zhodný s dátumom ich narodenia, alebo tvoril pekné číslo.

womangalérie VŠETKY