3 základné pravidlá, ktoré môžu zachrániť naše deti

Voda je nebezpečný živel, nielen v lete

Bez ohľadu na ročné obdobie, voda ohrozuje naše deti počas celého roka. Veď mnohí z nás chodia do krytých akvaparkov, či bazénov aj v chladnejšom období. Navyše, plávanie je veľmi zdravým a príjemným športom, ktorý prospieva tak deťom, ako i dospelým. Pozor však, nielen na letných kúpaliskách, či pri mori sa dejú nešťastia.

 základné pravidlá

Nie je dôležité, či sme v krytej plavárni alebo vonku, vždy by sme mali dodržiavať základné pravidlá, ktoré môžu uchrániť naše dieťa pred nebezpečenstvom. Každoročne totiž desiatky deti zomierajú na následky rodičovskej nepozornosti, v dôsledku utopenia, alebo nebezpečného suchého utopenia, zanesenia tekutiny hlboko do dýchacieho systému. Aj plytké bazény sa často stávajú nebezpečnými pascami, preto skutočne nikdy pri vode – nech je akákoľvek nie je čas na rodičovský relax.

Týchto pravidiel sa držme, ak sme s dieťaťom pri vode:

1.Nikdy neodtrhnime oči od svojho dieťaťa

Malým deťom na utopenie stačí 25 sekúnd, a preto nikdy  nie je čas na to, aby sme ich nesledovali. Ani keď sú v tom najmenšom bazéne. Všetky deti, ktoré nie sú skúsenými plavcami potrebujú ustavičný dohľad dospelej osoby. Optimálne je, ak sme na dosah dieťaťa, teda s ním vo vode. Samozrejme, to nie je vždy možné, keďže deti chcú byť vo vode takmer nonstop. V tom prípade sa zdržiavajme na okraji bazéna a majme dieťa stále na očiach. Ak si potrebujeme odskočiť, čo len na minútku, berme ho so sebou alebo požiadajme inú zodpovednú osobu o priamy dohľad.

Lekári upozorňujú, že a deti, ktoré vedia uplávať dlhšie vzdialenosti, či vedia plávať na chrbte sa môžu dostať do problémov – v každom veku môžu spanikáriť alebo uviaznuť pod vodou, môže na ne doľahnúť únava a nezvládnu ďalej plávať. Nezabúdajme na to, že topiace sa dieťa zvyčajne kričí len vo filmoch. Deti sa v realite topia potichu a rýchlo

2.Ignorujme svoj smartfón

Najviac nešťastí sa v modernej dobe deje kvôli nepozornosti rodičov. Priznajme sa, ako dlho sme sa na pláži pozerali do mobilu, kým naše dieťa plávalo, či čľapkalo sa vo vode? Stačí pár sekúnd zaujatia a dieťa môže byť pod vodou. Najlepším riešením je nechať mobil v taške so stíšeným zvukom, aby vás nerušil a nelákal reagovať (nie je najlepšie nechávať si ho v šatni, aby ste v prípade potreby, či núdze mohli privolať pomoc). I keď si dáte predsavzatie, že nebudete si prezerať internet a reagovať na správy, môže sa stať, že keď začujete zvonenie, telefón vyberiete, aby ste si prečítali správu alebo zareagovali… To úplne stačí na to, aby sa stalo nešťastie.

3.Nespoliehajme sa na rukávniky či kolesá

Určite znamenajú pre neplavcov ochranu a možnosť vyšantiť sa, ale rozhodne neznamenajú istotu, že sa deťom nemôže nič stať a že si môžeme dať pohov. Aj keď svojmu dieťaťu, ktoré je neplavec dáme túto ochranu, musíme byť v jeho blízkosti a mať ho pod dozorom. Navyše, kedykoľvek sa môžu vyvliecť, vyfučať či poškodiť a dieťa je v ohrození. Špeciálny pozor dávajme, keď je dieťa v skupine iných detí, ktoré sú bez dozoru, šantia a robia si navzájom žarty, ktoré môžu skončiť zle-nedobre. Prihlásme dieťa na plavecké kurzy a dbajme o to, aby dodržiavalo pravidlá, ktoré platia na jednotlivých plavárňach, či kúpaliskách.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach