4 signály, že vaše dieťa je introvert

Bude z neho introvert či extrovert?

Oba póly majú svoje plusy a mínusy, ale väčšina z nás sa pohybuje niekde medzi nimi. To či bude naše dieťa skôr introvertne zamerané, môžeme zistiť už v ranom detstve.

dieťa je introvert

Aké signály nám to prezradia?

Pochopenie, či je naše dieťa orientované spoločensky, alebo naopak – viac do seba nám pomôže riešiť mnohé výchovné peripetie, s ktorými sa stretneme. Toto sú najdôležitejšie znaky, svedčiace o tom, že dieťatko bude skôr introvertne zamerané:

Nezačne rozprávať tak skoro ako ostatní rovesníci, používa menej slov

Extrovertné deti vyjadrujú všetko, čo sa deje v ich vyvíjajúcom sa mozgu, veľa rozprávajú o svojich nových zážitkoch, skúsenostiach, chcú, aby im všetci rozumeli, aký objav urobili. Pre introvertov nie je komunikácia s okolitým prostredím až taká dôležitá. Zvyčajne majú jednu osobu, ktorej sa zdôverujú a hovoria len vtedy, ak je to nevyhnutné. To neznamená, že o mnohých veciach nepremýšľajú!

Vyhýbajú sa skupinovým aktivitám

Všetky deti sa tešia na výlet, podujatie, či popoludní na ihrisko, aby sa spolu zahrali len to naše nie? Introvertne orientované deti dajú prednosť aktivitám osamote, snažia sa vyhýbať veľkým spoločenským udalostiam, kde sa od nich očakáva vysoká úroveň aktivity. Nemajú rady ani veľké rodinné stretnutia. Najistejšie sa cítia s osobou, ktorej plne dôverujú.

Sociálna komunikácia ich vyčerpáva

Pobyt v družine, dlhé dni v škole, či krúžky a iné sociálne aktivity sú pre introverta nesmierne vyčerpávajúce. Niekedy to dávajú najavo rozmrzenosťou, zlou náladou, vzdorom, či záchvatmi, ktoré považujeme za „hysterické“. Chcú nám však len dať najavo, že je to na ne priveľa. Toto je správanie introvertného, nie nevychovaného či neposlušného dieťaťa.

Rodinné konflikty ich ničia

Introvertné deti často potrebujú podporu v stabilnom rodinnom prostredí, v rituáloch, ktoré sa deň čo deň opakujú a ktoré dôverne poznajú. Ak vojde niečo nové do ich plánu, do bežnej rutiny, môže to vyvolať nadmerný stres. Veľmi intenzívne a negatívne reagujú na konflikty medzi rodičmi. Myslime na to!

-sz-