5 tipov ako motivovať deti k pohybu

Počítače, tablety, mobily. Dnešné deti trávia čím ďalej tým viac času pripútané k týmto zariadeniam na úkor prirodzeného pohybu. Často stojí pred rodičmi neľahká úloha, ako motivovať deti k pohybovým aktivitám a vzbudiť v nich záujem opravidelný šport, keď majú okolo seba pre ne oveľa atraktívnejšiu zábavu bez pohybu v podobe mobilných zariadení a počítačov.

ako motivovať deti

Fyzická aktivita pomáha deťom regulovať telesnú hmotnosť a skladbu tela, znižuje krvnýtlak ale aj riziko rozvoja cukrovky druhého typu. Endorfíny, ktoré sa tvoriav ľudskom tele pri cvičení, zlepšujú duševnú pohodu človeka. Dostatočnémnožstvo pohybu tiež zvyšuje sebavedomie a posilňuje sebaúctu.

Neviete, ako namotivovať deti k pohybu? Ponúkame niekoľko tipov, ktoré vám v tom môžu pomôcť.

1. Technológiena vašej strane

Nainštalujte deťom do mobilu aplikáciu napríklad na počítanie krokov. Aj takáto jednoduchá aplikácia môže byť pre ne výzvou, ale zároveň aj hrou ako dosiahnuť každodenný cieľ. Aplikácia nielenže prehľadne spočíta prejdenú vzdialenosť alebo spálené kalórie. Deti sa môžu zabaviť aj tak, že budú súťažiť, kto z nich urobí viac krokov. Čo myslíte? Kto z vašej rodiny za deň nachodí najviac?

2. Zistite,čo ich zaujíma

Nesnažte sa deti nútiť do niečoho, čo ich nebaví. Skôr nájdite to, čo by ich mohlo zaujímať a čo by chceli vo svojom voľnom čase robiť. Pokojne ich nechajte, nech si vyskúšajú viacero aktivít a potom sa rozhodnú, ktorým sa chcú venovať. Pokiaľ sa bude dieťa venovať pohybu, ktorý ho baví, skôr získajú prirodzený návyk a budú to brať ako zábavu.

3. Ísť príkladom

Deti väčšinou nevedomky kopírujú správanie svojichrodičov. Pokiaľ vás teda vidia leňošiť pri televízií značnú časť dňa, nemôžetesa diviť ich minimálnemu záujmu o aktívny pohyb. Nepochopia totiž, prečo by sa akurátoni mali hýbať. Pokiaľ ale uvidia, že siidete každý deň zabehať alebo pravidelne cvičíte, budú brať aktívny život úplne automaticky aj oni. Snažte sa byť pre svoje dieťa dobrým vzorom a vymýšľajte spoločné aktivity pre celú rodinu.

4. Pohyb nieje za trest

Snažte sa o to, aby bol pre deti čas fyzickej aktivity spojený s pozitívnymi zážitkami a emóciami. Nesnažte sa deti nútiť do fyzickej aktivity za každú cenu. Pokiaľ napríklad vonku mrzne, vymyslite aktivitu, ktorú môžete vykonávať doma. Keď je vonku naopak tropické počasie, choďte sa schladiť niekam k bazénu. Vytvoríte tak u detí prirodzený vzťah k pohybu, z ktorého budú mať radosť. 

5. Kreatívna odmena

Každého človeka dokáže motivovať, keď ho za jehovýkon pochvália a pri deťoch to platí dvojnásobne. Aj drobnosti si zaslúžiapochvalu. Dajte deťom najavo svoju radosť, ak podajú dobrý výkon. Vymyslite napríkladrodinný výlet a za odmenu si doprajte chutnú večeru. Len pozor, aby nešloo nejakú kalorickú bombu. Odmena môže mať vždy inú podobu. Kreativite samedze nekladú.

6. Starého psa novým kúskom nenaučíš

Je vedecky dokázané, že pokiaľ si vytvorítek pohybu pozitívny vzťah už v detstve, budete ho aj v dospelosti vnímať prirodzene. Každý rodič chce presvoje dieťa to najlepšie. Nezabúdajte na to, že svojim pozitívnym prístupom a nasmerovaním detí k prirodzenému pohybu môžete ovplyvniť ich životy aj do budúcna.

Samantha Clayton.