Ako a kde sa najlepšie dá porozprávať s predškolákom?

Nedá sa s ním poriadne porozprávať? Zoberte ho do lesa!

porozprávať s predškolákom

Aj vy ste sa dostali do situácie, že vám dieťa nechce odpovedať na otázky, ktoré mu kladiete? Nepovie, čo robili v škôlke, prečo je smutné a čo sa stalo, keď má roztrhnuté oblečenie? Veľa rodičov má v tomto období podobné skúsenosti. Na jednej strane je dôležité na deti netlačiť, na strane druhej potrebujeme vedieť, čo sa v škôlke dialo, tak že ignorancia nie je tiež na mieste.

Aký je ten správny prístup?

Doprajme mu čas

V prvom rade nemôžeme očakávať, že dieťa nám ihneď všetko vysype, keď poň prídeme do škôlky či školy. Má množstvo zážitkov, ktoré ešte nemá utriedené, vyselektované, spracované. Navyše, už si na mnohé ani reálne nemusí pamätať. Po príchode zo škôlky potrebuje istý čas na oddych od spoločenského preťaženia. Preto by sme mu mali dopriať pokoj a nesnažiť sa na silu z neho vytiahnuť informácie.

V lone prírody

Najlepším spôsobom ako sa s dieťaťom porozprávať, a to i vtedy, keď veľmi nemá chuť hovoriť, je zobrať ho von: na ihrisko alebo na prechádzku do parku, či do lesa. Sú to veľmi cenné chvíle, ktoré patria len vám a dieťa to vie vycítiť. Navyše, aj nová štúdia potvrdila, že deti sú najzhovorčivejšie uprostred zelene. Chôdza pri prechádzke zase zvyšuje slovné zručnosti detí, pretože činnosť a rozvoj mozgu je podporený motorikou dieťaťa.

Silnejšie spojenie a menej ruchov

Pobyt v prírode posilňuje spojenie medzi nami a dieťaťom, dieťa sa cíti bližšie k nám, a preto sa ľahšie rozrozpráva aj o problémoch, ktoré by nám inak nepovedalo. Navyše pobyt uprostred zelene znižuje hladinu stresu a zvyšuje pozitívnu náladu detí, aj dospelých. Rozhovory detí a rodičov v parku alebo v lese majú spontánnejší priebeh ako v interiéri, kde je dieťa často odpútavané inými podnetmi. Ukázalo sa, že i rodičia pri rozhovoroch vonku venujú deťom väčšiu pozornosť ako vo vnútri. Ak máme potrebu vážne si pohovoriť s dieťaťom, zoberme ho teda na prechádzku do parku alebo do lesa. Navyše, deti v tomto prostredí lepšie vnímajú upozornenia rodičov a ich odporúčania.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach