Ako merať bábätkám teplotu? Aká teplota u detí je nebezpečná?

Máte maličké dieťa? V dnešnej situácii je viac ako potrebné vedieť všetky podrobnosti o tom, ako merať bábätkám teplotu a aká je pre ne nebezpečná. Ak má vaše dieťa príznaky choroby, je malátne, unavené alebo neutíšiteľne plače, je vždy vhodné zmerať mu teplotu. Viete, v akých škálach sa pohybuje teplota u detí a kedy treba vyhľadať pomoc?

teplota u detí
https://www.shutterstock.com

Na to, aby ľudské telo správne fungovalo, telesná teplota sa musí pohybovať v rozmení 36,5 až 37,2 stupňa. Existujú rôzne druhy teplomerov, ale najčastejšie používame klasické digitálne. Dieťatko si uložíme do lona, teplomer umiestnime do jeho podpazušia a odporúčanú dobu držíme na mieste. Zvyčajne stačí 15 sekúnd, niekedy o čosi viac – podľa druhu teplomera. Po zapípaní skontrolujeme hodnotu na displeji. Nikdy nemerajme teplotu dieťaťa v ústach!

Telesnú teplotu dieťaťa môže ovplyvniť niekoľko iných faktorov ako samotné ochorenie, napríklad:

  • veľmi teplá miestnosť,
  • je zabalené v teplej prikrývke alebo má pri sebe termofor,
  • je fyzicky veľmi aktívne,
  • má na sebe priveľa oblečenia.

Kedy treba stav dieťaťa konzultovať s lekárom?

U najmenších detí sa už teplota nad 38 stupňov Celzia označuje ako nebezpečná horúčka. Pri takejto teplote zavolajme pediatrovi a konzultujme s ním svoj stav. Pri vysokých horúčkach je okrem konzultácie s lekárom nevyhnutné horúčku znižovať. Veľmi vysoká teplota spôsobuje horúčkové kŕče, pri ktorých dieťa môže stratiť vedomie. Skontrolujeme všetky ostatné príznaky. Ak sa nevieme skontaktovať s pediatrom, konzultujme stav dieťaťa s rýchlou zdravotnou pomocou.

Mohlo by vás zaujímať

Signály, že vaše dieťa potrebuje podporiť imunitný systém

Imunita u detí, najmä u tých najmenších je ešte vo vývoji. Všetky mamičky vedia, že keď dieťa nastúpi do škôlky, musia rátať s relatívne častými ochoreniami detí. Kolektív … Čítaj ďaľej

Dostatok tekutín a paracetamol

Niekedy je vyššia teplota príznakom dehydratácie. Postarajme sa, aby dieťa malo dostatok tekutín, ak dojčíme, doprajme mu mliečko častejšie. Proti vysokej teplote i bolesti u najmenších dobre pôsobí paracetamol. V prípade potreby ho po vždy štyroch hodinách môžeme kombinovať s ibuprofénovými liekmi. Paracetamol podávame deťom starším ako dva mesiace s hmotnosťou najmenej 4 kilogramy. Ibuprofén môžu deti staršie ako tri mesiace s hmotnosťou 5 kilogramov a viac.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach