Ako naučiť dieťatko, aby malo rado jedlo?

Pozitívny vzťah k strave je veľmi dôležitý a je na nás, aby sme ho v našich deťoch vybudovali. Samozrejme, nehovoríme o žiadnom extrémnom vzťahu k jedlu, ale zdravom, primeranom potrebám organizmu. Prechod z tekutej stravy na pevnú býva náročný. Kým niektoré deti sa tešia z novej skúsenosti, iné, naopak, si len ťažko zvykajú. Ako im môžeme pomôcť vybudovať si zdravý vzťah k jedlu?

Ako naučiť dieťatko

Vysoká detská stolička nemusí byť žiadnym postrachom – ani pre nás, ani pre dieťa, ale príjemným miestom. I keď dieťa sa do dvoch rokov učí základným zručnostiam, veľmi dôležité sú pre neho aj chuťové poznatky. Zisťuje, čo ako chutí a na základe toho si buduje svoje obľúbené jedlá. Všíma si farebnosť, textúru jedla a najradšej má veselé tvary, s ktorými sa dá hrať.

Toto je však aj vek, kedy dieťa dostane základy stravovacích návykov. Preto je na nás, aby sme podporili tie zdravé návyky a minimalizovali nezdravé. Tu je pár krkov, ktoré nám v tom pomôžu: 

1. Neočakávajme zázraky okamžite

Učenie dieťaťa na nové jedlá nie je jednoduchou záležitosťou a nemôžeme očakávať, že si deti nové jedlo zamilujú po prvom okoštovaní. Áno, výnimočne sa to môže stať. V každom prípade si musíme uvedomiť, že láska k jedlám nie je vrodená. Avšak je predpoklad, že jedlá, ktoré ste konzumovali počas tehotenstva budú mať deti radšej ako ostatné. Výskumy ukázali, že dieťa potrebuje rovnakú potravinu, ovocie alebo zeleninu ochutnať až 8-9-krát, kým si ju obľúbi. Dovtedy ju môže odmietať, ohŕňať nad ňou nosík. Mnohí rodičia už po troch pokusoch prestanú dieťaťu danú potravinu ponúkať, čo je chyba. Deti sa jednoducho musia naučiť jesť a vyžaduje si to trpezlivosť. Neprestávajme a nehovorme o našich deťom ako o vyberavých. Spoznávajú nový svet a potrebujú v tom pomoc.

2. Ponúkajme všetko vhodné

Netreba sa báť toho, že ak deťom ponúkneme široké spektrum chutí budú rozmaznané. Samozrejme, uprednostnime zeleninu a ovocie, špeciálne druhy, ktoré neobsahujú alergény a vyhýbajme sa korenistým, mastným, nezdravým jedlám.

3. Hrajme sa s tvarmi a textúrou

Nechajme dieťa spoznať strúhané jabĺčka, kašu, ale aj nakrájané na malé kocky, či trojuholníčky. Deti boli zvyknuté len na hladkú konzistenciu tekutej stravy, a preto sa musia naučiť rôznym textúram a tvarom.

4. Dodržme pokoj pri stolovaní

Áno, niekedy je ťažké pozerať sa na to, čo dieťa s jedlom robí, ale snažme sa nestresovať, zachovať pokoj. Ak deti hrešíme, či kričíme na ne, neustále ich okrikujeme, upozorňujeme, mali by sme si byť vedomí, že úzkosť a stres potláčajú chuť do jedla, takže sa nemôžeme čudovať, ak nebude chcieť potom jesť. Rodinné jedlá by mali byť v harmonickom prostredí, kde sa rodina stredne a rozpráva spolu, nie o počítaní zjedených lyžičiek a vyhrážaní sa. Bezpečné, prijateľné a pozitívne stravovacie prostredie je veľmi dôležitý momentom pri budovaní zdravých stravovacích návykov na celý život.

5. Neutierajte dieťa každú chvíľu

Je úplne normálne, že deti sa s jedlom hrajú a že sa zababrú. Nestresujme ich zbytočne ustavičným utieraním, ale riešme ho až keď sa najedia. Deti potrebujú zažiť jedlo všetkými svojimi zmyslami, nechajme ich skúmať.

6. Najskôr zeleninu

Ako prvé podávajme zeleninu. Deti sú vnímavejšie, keď sú hladné. Zelenina je vhodná aj ako olovrant, či desiata, ale môžeme ju podávať aj hodinu pre večerou či obedom. Týmto spôsobom zabezpečíme, že dieťa si vytvorí návyk konzumovať zeleninu.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach