Ako pripraviť dieťa na príchod súrodenca?

Nedovoľme staršiemu súrodencovi žiarliť na súrodenca!

Malé deti niekedy nereagujú na príchod bračeka či sestričky na svet práve tak, ako by sme si to želali. Stáva sa, že dieťa na svojho mladšieho súrodenca začne žiarliť, čo v niektorých situáciách môže vyvrcholiť až do nebezpečenstva. Dôležité je, aby sme staršieho súrodenca na príchod bábätka čo najlepšie pripravili, aby dokázalo ovládnuť svoju žiarlivosť a medzi súrodencami zvíťazila láska a súdržnosť.

súrodenca

Žiarlivosť môže byť až nebezpečná!

„Keď sa mi narodil syn, Linda mala dva a pol roka a nikdy by sme netušili, čo sa v nej môže skrývať. Keďže dovtedy bola stále dojčená a jediná centrom pozornosti celej rodiny, na syna, vôbec nereagovala dobre. Cítila sa ohrozená, dotknutá, odstavenú na druhú koľaj…,“ porozprávala nám matka dvoch detí Simona. Problém sa zhoršoval a v čase matkinej neprítomnosti dokázala Linda malému Peťkovi aj ublížiť, našťastie rodičia na to čoskoro prišli a situáciu riešili v spolupráci s odborníkom.

Je úplne normálne, že staršie dieťa sa po našom príchode z pôrodnice cíti do istej miery opustené, možno i sklamané, smutné, záleží však na nás – na rodičoch, aby sme jeho city správne usmernili a nekŕmili tie negatívne. Tu je niekoľko tipov ako na to:

  1. Pri príchode z pôrodnice si s oteckom vymeňme úlohy – vložme novorodeniatko jemu do náručia a my si vystískajme a vyobjímajme staršieho syna alebo dcéru. Tento jednoduchý manéver mu dodá istotu, že ho stále ľúbite a že pre vás dôležité, i keď je na svete jeho súrodenec.
  1. Nájdime si čas na to, aby ste sa maznali s každým dieťaťom sólo. Najlepšie vtedy, keď ostatné nie sú prítomné. Chváľme pred mladším staršieho súrodenca, aby mal istotu, že nie je odvrhnutý na druhú koľaj.
  1. Spoločné maznanie je tiež dôležité, minimálne tak sito ako samostatné. Staršia dcéra nám môže pomôcť pri dojčení, môže napríklad bábätku pridŕžať hlavu alebo po dojčení „odgrgávať“. Podľa odborníkov takto medzi dvoma súrodencami vzniká intenzívny vzťah, podporený feromónmi, ktoré počas kontaktu medzi deťmi vznikajú.
  1. Ubezpečme sa, že všetky naše deti vedie, že naďalej zostávajú súčasťou rodiny a majú v nej dôležité miesto – bez nich by jednoducho rodina nebola kompletná, nebola by rodinou. Pochváľme každý deň každé dieťa za niečo tak, aby to počuli aj jeho súrodenci. Veľkou výhodou viacdetných rodín je fakt, že deti začnú medzi sebou súperiť a budú sa snažiť byť také dobré ako ten druhý. Mnohé sa takto dokážu „potiahnuť“ aj v učení či koníčkoch.
  1. Nikdy nezhadzujme staršieho pred mladším – ale naopak, dávajme ho mladšiemu za príklad. Napríklad, vyzdvihnime, že už ako osemnásťmesačný nenosil plienky. Zabudnime však na vety typu: „Vidíš, tvoj malý braček už nechce cumlík, a ty si sa s ním nevedel rozlúčiť do troch rokov!“ Takto len zbytočne jatríme rany a nepriateľstvo medzi súrodencami.
  1. Rutina a princípy musia platiť pre obe všetky rovnako, samozrejme, s ohľadom na vek. Nemali by sme žiadne z detí uprednostňovať, ani sa k jednému správať podstatne milšie ako k ostatným. Niekedy to môže byť náročné, ale pravidlá sa nesmú porušovať zo žiadnej strany, teda aj z našej – rodičovskej.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach