Ako spoznáte sepsu u dojčiat?

Pozor, je to veľmi dôležité, lebo dieťa je v ohrození života!

Dojčiatka nevedia ešte hovoriť, ani naznačiť problém, našťastie, mamičky majú svoju intuíciu a vedia ho vycítiť. Sú však tiež prípady, kedy nielen rodičia, ale i lekár bagatelizuje problém, alebo rodičia nepovedia všetko, čo na dieťati spozorovali, prípadne to ani nespozorovali a dieťa sa dostáva do nebezpečenstva. Špeciálne septický stav je vysoko život ohrozujúca záležitosť, o ktorej by sme mali rozhodne vedieť a poznať jeho príznaky.

 sepsu u dojčiat

Samozrejme, do sepsy sa dieťa nedostane bez toho, aby jej niečo predchádzalo, ale zdá sa, že mnoho rodičov nepozná príznaky, keďže ročne na sepsu umierajú tisíce dojčiat. Aké príznaky by mali byť pre nás tými varovnými a mali by sme okamžite vyhľadať lekársku pomoc, či zavolať 112 alebo 155?

V prvom rade je to zmena farby pokožky. Ak je zrazu veľmi bledá, strakatá, modrastá alebo sa dieťa len veľmi ťažko dá prebudiť, veľmi rýchlo dýcha, je chladné na dotyk, má vyrážky, ktoré nemiznú, keď tieto miesta stlačíte, má záchvat alebo kŕče, je najvyšší čas zavolať rýchlu zdravotnícku pomoc.

Ako sa prejavuje sepsa u dojčiat?

Sepsa sa často prejavuje aj problémami s dýchaním, preto, ak máme dieťa do päť rokov, ktoré pri dýchaní vydáva nezvyčajné zvuky – pískanie, chrčanie, či sipot alebo lapá po dychu, nemôže pravidelne dýchať, neváhajme zavolať rýchlu zdravotnícku pomoc.  Ďalšie príznaky sepsy:

* miesto nad fontanelou na lebke dieťatka môže byť vypuklé,

* oči vyzerajú zapadnuté,

* dieťa nejaví záujem o nič, akokoľvek ho nabádame,

* dieťa neustále slabo plače alebo kvíli,

* u trošku starších detí sledujeme zmätenosť,

* dieťa je veľmi podráždené a mrzuté, nereaguje na podnety,

* má stuhnutý krk, najmä keď sa snaží pozerať hore a dole – v ľahu na chrbte má problém zdvihnúť hlavu bradou k hrudníku.

 sepsu u dojčiat

V prípade, že má dieťa niektoré z týchto príznakov, nie je čo váhať. Dokonca i vtedy, ak klesá teplota, ale príznaky zostávajú, môže byť v ohrození.  Ak vám váš inštinkt napovedá, že niečo nie je v poriadku, radšej ihneď navštívte alebo privolajte lekára.

Výzva mamičky, ktorá prišla o dieťatko

Jedna z mamičiek, ktorej dieťa prišlo o život práve kvôli sepse, tento stav opisuje: „Sepsa je krutý bezohľadný  stav tela, ktorý nerozlišuje medzi ľuďmi a môže postihnúť každého… Čím viac rodičia o sepse vedia, tým rýchlejšie môžu reagovať, ak majú podozrenie, že ich dieťa môže trpieť sepsou.“ To by mohlo zachrániť životy mnohých detí 

Príznakom sepsy  tiež môže byť zmena telesnej teploty

U detí mladších ako tri mesiace môže byť nebezpečná už teplota nad 38 stupňov Celzia, u detí od troch do šesť mesiacov teplota nad 39 stupňov Celzia, ale tiež teplota nižšia ako 36 stupňov. Máloktorí rodičia vedia, že teplota pod túto hranicu môže tiež znamenať problém. Často dochádza k prípadom i keď má dieťa iné sprievodné javy, že rodičia jeho stav zanedbajú práve preto, lebo nemá vysokú horúčku. Jednoducho si povedia, nemá horúčku = nie je chorý, žiadny problém nemá a nie je čo riešiť.

-sz-