Ako zistíte, že vaše dieťa neje dostatok zeleniny?

Dávate mu dostatok zeleniny?

Detská obezita sa stáva epidémiou. Nejde len o tučnotu, ale o ohrozenie zdravia už v tak nízkom veku a nedobrú prognózy do budúcnosti. Nečudo, že lekári vyzývajú rodičov, aby deti učili konzumovať dostatok zeleniny. Lenže čo je dostatok? Ako zistíme, že dieťaťu nedávame dosť zeleniny a mali by sme pridať?

dostatok zeleniny
stock.adobe.com

Tieto signály hovoria za všetko:

Má zápchu

Ak dieťa trpí zápchou, je to signálom, že nekonzumuje dostatok vlákniny, a teda nie toľko zeleniny, koľko pre svoje zdravie potrebuje. Navyše, ovocie a zelenina poskytujú  širokú škálu vitamínov a minerálov, ktoré deti potrebujú pre správny vývoj. Nezabúdajme na to, že my by sme mali byť ich vzorom aj v stravovaní!

Ľahko sa mu robia modriny, ťažšie sa mu zastavuje krvácanie

V ťažších prípadoch sa treba obrátiť na odbornú pomoc, pretože by mohlo ísť o problémy so zrážaním krvi. V ľahších to však môže byť znakom nedostatku vitamínu K, ktorý je potrebný na správne zrážanie krvi. Nachádza sa v zelenej listovej zelenine – najmä v brokolici a v kapuste.

Má problémy so zrakom

V prípade, že dieťa nekonzumuje zeleninu s obsahom vitamínu A, ako je napríklad mrkva a sladké zemiaky, môže mať problémy so zrakom. Deti vo veku 1 až 3 roky potrebujú približne 1 200 IU vitamínu A denne.

Mohlo by vás zaujímať

Prekrmujeme svoje deti

Prekrmujeme svoje deti od bábätka!

Viete koľko kalórii potrebuje vaše dieťa? Vieme, o tom, že obezita a nadváha môžu spôsobiť mnohé zdravotné problémy, taktiež sledujeme, že tučných ľudí stále pribúda, a žiaľ … Čítaj ďaľej

Je veľmi náladové

Dieťa vo veku 2 až 4 roky môže byť náladové z viacerých dôvodov. Ak si však všimneme, že pričasto mení nálady, je podráždené, správa sa inak ako predtým, môže to byť i tým, že má nízky príjem zeleniny. Podľa štúdie Harvard Medical School nesprávna výživa, nedostatok vitamínov a potrebných minerálov môže viesť k stavu k podráždenosti.

Jediným stopercentným spôsobom, ako zistiť, či má naše dieťa dostatok potrebných vitamínov a minerálov je krvný test. V prípade podozrenia sa porozprávajme s lekárom nášho syna či dcéry, ktorý skontroluje príznaky a v prípade potreby odoberie krv na testy.