Alkohol: Čo o ňom povieme deťom? (2. časť)

V detskom vývoji je niekoľko veľmi dôležitých etáp, počas ktorých nás zahŕňajú najrôznejšími otázkami. Popri každodenných stresoch si to možno ani tak neuvedomujeme, ale práve odpovede na tieto ich večné a nekonečné otázky môžu vytvoriť ich predstavu o svete a ovplyvniť i ich správanie a budúcnosť. Viete, čo povedať vášmu dieťaťu, keď sa začne vypytovať na alkohol?

Alkohol

Nerobme z alkoholu tabu

Počas dospievania veľa s dieťaťom komunikujme, aby sme zistili, čo sa v jeho okolí deje. Možno sa dozvieme, že niekto zo spolužiakov si doniesol do školy alkohol alebo večer sa chystá ísť so staršími kamarátmi na pivo… Vtedy je dôležité zhlboka sa nadýchnuť a nezačať panikáriť. Namiesto toho pátrajme ďalej: A to už aj ostatní vyskúšali? Ty to tiež chceš skúsiť? Prečo si myslíš, že skúša alkohol? Vieš, čo môže spôsobiť? Zdá sa ti to ako dôvod na obdiv? A diskutujme, diskutujme, diskutujme.

Nesnažme sa ho ovládať, ale pripravujme ho

To, aby sme ovládali dospievajúce dieťa nie je ani možné, ani želané – výsledkom by bol len ešte väčší vzdor. Namiesto toho vymodelujme doma situácie a požiadajme ho o reakcie. Takýto tréning môže byť veľmi prospešný, dôležité však je, aby sme sa udržali na uzde, nech počujeme čokoľvek a prejavili mu dôveru a pochopenie. Na čo sa ho pýtať? Napríklad:

* Prečo si myslíš, že deti a dospievajúci nemôžu podľa zákona byť alkohol?

* Čo by si urobil, keby si sedel v aute a dozvedel by si sa, že šofér pil?

* Poznáš nejakých dospelých, ktorí priveľa pijú? Čo s o nich myslíš?

* Sledoval si ako sa mení správanie človek, keď vypije alkohol?

* Poznáš deti, ktoré skúšali už alkohol? Prečo to podľa teba robia? Čo si o tom myslíš ty?

* Už ti niekto ponúkal alkohol? Ako si zareagoval a prečo?

* Čo by si urobil, keby si bol na večierku a niekto z prítomných by odpadol od veľkého množstva alkoholu?

Nacvičme si s ním reakcie

Mnoho detí sa k alkoholu dostane len preto, že sa boja odmietnuť ponúknuté od starších spolužiakov, či iných ľudí pretože by sa im vysmiali. Pripravme si s nimi teda viacero typov odmietnutí a nacvičme si ich, aby deti nemali strach ich použiť, napríklad:

* Nie, ďakujem, potrebujem mať jasnú hlavu.

* Nie, ďakujem, nepijem.

* Nie, ďakujem, alkohol môže vážne ovplyvniť moje zdravie.

* Nie, ďakujem, trpím alergiou na alkohol.

* Nie, ďakujem, čaká ma dôležitý tréning, zápas, vystúpenie…

* Nie, ďakujem, rodičia by mi prestali veriť, keby som pil.

V súvislosti s odmietaním alkoholu, drog a iných nebezpečenstiev, ktoré naň v čase puberty číhajú je veľmi dôležité naučiť dieťa povedať NIE.

Ubezpečte sa, že vaše dieťa má dosť možností zábavy

Nejde len o to, aby malo produktívne vyplnený čas krúžkami a podobne. Dospievajúci potrebujú vzrušenie a otestovať sa v nových do istej miery nebezpečných situáciách. Môžeme ich povzbudiť v trošku adrenalínových športoch, ako sú skateboarding, horolezectvo alebo napríklad bojových umení, či rôznych iných športov.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach