Biely šum: Detí síce uspí, ale je bezpečný?

Mnohé z nás skúšajú, ako uspať dieťa čo najrýchlejšie, najpríjemnejšie a ideálne tak, aby prespalo celú noc. Zaujímavou novinkou v tejto oblasti je biely šum. Mamičky, ktoré ho vyskúšali sa tešia z lepšieho spánku detí. Objavujú sa však informácie, že deti sa od neho totiž môžu stať závislé a nebudú vedieť ináč zaspať! Je to naozaj tak?

biely šum
https://www.shutterstock.com

Čo je to biely šum

Čo to vlastne je? Nerušivý monotónny zvuk v pozadí, ktorý prehluší iné zvuky. Takto nepočujeme hluk z ulice či od susedov, ani tikanie hodín z vedľajšej izby. Pomôcky na spanie vydávajú zvyčajne niekoľko druhov bieleho šumu a oceňujú ich nielen mamičky, ktoré sa snažia uspať deti, ale aj dospelí, ktorí majú problémy so spánkom. Generátory bieleho šumu sa využívajú aj pri liečbe tinitu.

Škodí biely šum mozgu?

Napriek pozitívnym výsledkom vedci pokračujú v skúmaní vplyvu bieleho šumu na ľudský mozog. Objavili sa aj hypotézy, že časté používanie bieleho šumu znižuje schopnosť mozgu filtrovať nepodstatné informácie, predlžuje čas, ktorý mozog potrebuje na spracovanie signálov a podobne.

Používať ho či nie?

Ak budeme dodržiavať niekoľko pravidiel, môžeme z bieleho šumu vyťažiť pozitívna. Základom je nepoužívať ho mnoho hodín denne, ideálne ani každú noc. Niet pochýb o tom, že deti potrebujú cez deň počúvať bežné domáce zvuky okolo seba – reč, hudbu, bežné zvuky domácnosti, hlas matky. Navyše, niektoré deti môžu v noci pociťovať obavy a nepokoj, keď nepočujú bežné ruchy a hlasy rodičov. Netreba ich, teda úplne odrezať od skutočnosti.

Mohlo by vás zaujímať

kvalitnú stravu

Deti potrebujú spánok a kvalitnú stravu!

Chcete, aby sa dobre učili? Dbajte o ich zdravú stravu a kvalitný spánok! Prečo niektoré deti sa dokážu v škole lepšie sústrediť, kvalitnejšie pracujú, dosahujú lepšie výsledky ako… Čítaj ďaľej

Všímajte si technické informácie

Dôležité je tiež poznať technické fakty o prístroji na šírenie šumu, ktorý používate alebo nahrávke. Americká štúdia z roku 2014 testovala 14 prístrojov generujúcich biely šum určených pre dojčatá a zistila, že všetky prekročili odporúčané hlukové limity. Tie sú stanovené na 50 decibelov. Preto pediatri odporúčajú, aby všetky prístroje na potlačenie bieleho hluku boli umiestnené najmenej 7 metrov od dieťaťa a i to treba používať stíšenú hlasitosť. Opatrne aj s aplikáciami.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach