Brokolica je najzázračnejšia zelenina. Prečo ju dávať aj deťom?

Mnohí ľudia nemajú túto tmavozelenú zeleninu radi kvôli jej pachu pri varení. V každom prípade sa odpor oplatí prekonať a učiť na ňu deti už odmalička.

Čím je taká užitočná?

najzázračnejšia zelenina

Okrem toho, že podporuje imunitu, bojuje proti rakovine, zlepšuje trávenie i zdravie srdca a ciev, nové informácie ukazujú, že je veľmi prospešná aj pre zdravie pľúc. Starostlivosť o zdravie pľúc je veľmi dôležitá už od raného detstva, času, kedy dieťa veľmi často dostane respiračné ochorenia od spolužiakov v škôlke, či neskôr v škole. Navyše, tieto ochorenia sú často potenciálne smrteľné.

Pomáha aj pľúcam

Je dokázané, že vysoký príjem ovocia a zeleniny priamo súvisí so zdravým pľúc. Predstavme si, že stačí denne doplniť navyše jednu dávku zeleniny alebo ovocia a už máme riziko úmrtia na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc o 24 percent nižšie. Najlepším pomocníkom je už spomínaná brokolica. Zdravá výživa podľa štúdií dokáže zmierniť škodlivé účinky fajčenia a zabrániť šíreniu rakoviny pľúc. Brokolica zvyšuje aktivitu detoxikačných enzýmov v pečeni a pomáha odstraňovať karcinogény.

Prečo je to také dôležité?

Zdá sa vám priskoro sa v detstve dieťaťa starať o také ochorenia ako je chronická obštrukčná choroba pľúc alebo rakovina pľúc? Mnohí rodičia by vám potvrdili, že na takúto starostlivosť nikdy nie je skoro.  Práve naopak. Čím skôr naučíme deti zdravým návykom, tým dlhšie z nich budú ťažiť. Na liečbu chronickej obštrukčnej choroby pľúc navyše neexistuje liek. Veľmi pozitívnou správou je, že zdravá strava dokáže toto ochorenie ovplyvniť. Navyše, vzrastajú aj prípady astmy u detí.

Je dobré vedieť

Riziko pľúcnych ochorení zvyšuje konzumácia spracovaného mäsa. Zrejme kvôli dusitanmi a inými konzervačnými látkami obsiahnutými v mäse. Tie dokážu napodobniť poškodenie pľúc spôsobené cigaretami. Rastlinná strava zvyšuje imunitu a poskytuje ochranu. Viete o tom, že pri každom nádychu vdýchneme tisíce baktérií? Väčšina z nich nie je škodlivá, ale niektoré spôsobujú potenciálne smrteľné choroby, akými sú chrípka a zápal pľúc. Päť a viac porcií zeleniny a ovocia denne môže až o 82 percent zlepšiť ochranu proti nebezpečným batériám.

Ako ju pripraviť deťom?

Skúste hravú formu. Vytvorte im zo zeleniny na tanieri obrazec, kde budú kúsky brokolice ako stromy. Ak to nezaberie, alebo mladším stačí pripraviť brokolicovú kašu rozmixovaním alebo chutnú polievku s domácimi cestovinami, ktoré deti zbožňujú. Ako prílohu môžete podávať zemiakovú kašu do ktorej pridáte i túto zeleninu. Môžete ju veľmi ľahko pridať do zeleninových nákypov, k cestovinám, či do zeleninových alebo hydinových fašírok upečených v rúre.

-sz-