Čakáte druhé dieťatko? Pozor na žiarlivosť staršieho!

Ako predísť detskej žiarlivosti?

Žiarlivosť v partnerských vzťahoch je zlá, ale medzi súrodencami ešte horšia. Dokonca môže viesť k úrazom. Čo robiť, keď onedlho príde na svet naše druhé dieťatko a vidíte, že sa začne objavovať žiarlivosť staršieho?

Mnohé staršie deti prežívajú príchod súrodenca na svet dramaticky. Boja sa, že stratia pozornosť rodičov a keď vidia, že matka sa prakticky stále venuje novorodeniatku, môže to ich obavy znásobiť. Je bežné, že na mladšieho súrodenca žiarlia, úlohu staršieho súrodenca nevnímajú pozitívne a snažia sa na seba upozorniť – zvyčajne nevhodným spôsobom.

Všímajme si správanie staršieho

Žiarlivosť staršieho a k jeho nevhodným reakciám dochádza najmä vtedy, ak je starší súrodenec ešte len vo veku batoľaťa. Napriek tomu, že novorodeniatko si bude vyžadovať veľa starostlivosti, nespúšťajme z očí ani staršie dieťa. Dobrou pomôckou je spraviť aj z neho „mamičku“, ktorá sa tiež musí starať o svoje dieťatko, samozrejme – bábiku.

Zapojme ho do starostlivosti

Starší súrodenec bude podstatne lepšie zvládať novú roku, keď ho prizveme do starostlivosti o mladšieho. Popri dojčení sa môžeme so starším rozprávať, hrať, čítať si s ním, vyberajme spolu oblečenie pre bábätko, choďme spoločne na prechádzky.

Vytvorme si špeciálny čas pre staršieho

Každý deň si nájdime polhodinku či viac, kedy sa maličkému môže venovať otec, babička, opatrovateľka alebo využime čas, keď spí a venujme sa staršiemu. Zahrajme sa s ním, choďme na ihrisko, robme to, čo sme spolu robievali, kým prišlo na svet druhé dieťatko.

Urobme si spoločný rodinný čas

Je jasné, že dnes nie je veľa možností, by trávila celá rodina čas spolu, ale predsa len sa o to pokúsme. Ak chceme, aby staršie dieťa bolo s mladším v dobrom vzťahu, musí s ním tráviť čas. Musí vidieť, ako sa k nemu správame nielen my, ale aj jeho otecko. Nezabúdajme staršiemu hovoriť, že ho veľmi ľúbime, maznať sa s ním a tráviť príjemný spoločný relax.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach