Cudzí predmet v nose?

Strčilo si niečo do nosa? Nesnažme sa to sami vybrať!

Ak  máte malé, alebo už aj väčšie deti, určite viete, čo všetko si také dvoj až štvorročné, niekedy i staršie dieťa dokáže strčiť do telesných otvorov. Veľmi obľúbené sú na ich hry najmä nosné dierky, nemusíme hovoriť o tom, že takéto hry sú veľmi nebezpečné. Môže dôjsť k uduseniu, cudzí predmet môžu totiž vdýchnuť.

cudzi-predmet-v-nose

Treba konať rýchlo

Horekovať nám v takejto situácii pomôže asi najmenej, rovnako ako nadávanie na sebe, kde sme mali oči, prečo sme sa práve v tú sekundu nepozerali na dieťa. Ak sa dieťa začne dusiť netreba ani sekundu váhať a položiť si dieťa na kolená a cieleným úderom do hornej časti chrbta sa pokúsiť o tom, aby sa cudzí predmet z dýchacích ciest uvoľnil. Samozrejme, optimálne je, ak svoju činnosť priamo konzultujete s linkou záchrany na čísle 155, ktorá v prípade potreby vyšle k vám sanitku.

Aby sme to nezhoršili

Väčšina prípadov, našťastie, nie je hneď smrteľných alebo takýchto ťažkých. Cudzie teleso zvyčajne uviazne v nose dieťaťa, aspoň na istý čas. To je ten moment, kedy sa musíme snažiť dostať ho odtiaľ. Ako? Rozhodne sa nesnažte predmet vybrať kliešťami, či tyčinkou na čistenie uší alebo čímsi podobným. Je viac ako pravdepodobné, že bez odborných prístrojov a kvalifikácie sa vám podarí predmet skôr zatlačiť ešte hlbšie ako ho uvoľniť a vytiahnuť. Ak vie dieťa fúkať, môže si pomôcť samo. Nezabúdajte ale, že je v strese a môže sa stať i to, že namiesto fúknutia von potiahne predmet ešte viac dovnútra. V niektorých prípadoch pri odbornej liečbe, teda vytiahnutí cudzieho telesa je dokonca potrebná celková anestézia, čo tiež nie je pre detský organizmus bezzáťažové.

„Bozk matky“

Existuje bezpečnejšia technika ako snaha o vytiahnutie cudzieho telesa vlastnoručne, ktorú tiež môžeme vyskúšať doma a je vhodná ako prvá pomoc. Táto technika sa nazýva „bozk matky“ a je známa od roku 1960, i keď používaná je už len minimálne a je zabudnutá. Odborný magazín Canadian Medical Association Journal priniesol informáciu, že „bozk matky“ je bezpečnou a efektívnou metódou na odstraňovanie cudzieho telesa z nosných priechodov malých detí.

Ako na to?

„Bozk matky“ je vcelku jednoduchou záležitosťou, ktorá sa dá vykonať ihneď, akonáhle zistíte, že vaše dieťa má v nose cudzie teleso. Matka alebo iná dôveryhodná osoba sa ústami tesne prisaje na nos dieťaťa a druhú čistú nosovú dierku blokuje prstom. Vlastným nádychom môže matka vysať cudzie teleso z nosa dieťaťa. Samozrejme, musí byť opatrná, aby predmet nevdýchla ona. Túto techniku môže realizovať aj zdravotnícky personál a môže sa niekoľkokrát opakovať. Samozrejme, dieťaťu treba vysvetliť, o čo ide, aby nemalo strach a bolo pripravené.

Dôležitý je aj predmet a jeho poloha

Táto metóda je podľa odborníkov účinná od veku dieťaťa jeden rok až do veku osem rokov. Obrovskou výhodou tejto metódy je fakt, že je vysoko efektívna a bez akýchkoľvek nežiaducich účinkov. Ak nemáme na mysli chvíľkový nepríjemný pocit dieťaťa. Dôležitý je však i fakt, kde presne objekt uviazol a aký má charakter. Veľkosť, tvar, materiál. Napríklad kúsok papiera môže byť problematické vysať, pretože sa prilepí k hlienu, obalí sa ním. V takomto prípade je potrebný zásah odborníka, ktorý predmet vytiahne špeciálnymi nástrojmi.

-sz-