Dcéra, či syn v puberte? Druhá časť?

Ako zostať priateľom dieťaťa aj v puberte !

(2. časť)

Mnohí to poznáme z vlastnej skúsenosti, iní určite z počutia: mnoho detí sa v období puberty od rodičov odkláňa a vznikajú nemalé problémy, ktoré im môžu zničiť život. Samozrejme, snaha o samostatnosť a i istá dávka vzdoru k dospievaniu patria – každý si tým prešiel, ale je veľmi dôležité, aby sme v tomto období boli nablízku dieťaťa a vedeli ho ochrániť. To sa dá len vtedy, ak budeme mať vybudovanú vzájomnú dôveru a silný vzťah.

V predchádzajúcom článku, sme vám priniesli prvých päť tipov, ako zostať po boku svojho dieťaťa aj počas puberty, teraz pokračujeme ďalšími. Veríme, že vám pomôžu zvládnuť toto pre obe strany náročné obdobie:

v puberte

6.Dospievajúce dievčatá skrývajú často úzkosť

Nie je nič zvláštne na to, že dievčatá v období dospievania môžu mať špeciálne obavy, strach, úzkosti. Toto obdobie je pre ne náročnejšie ako pre chlapcov, veď na ne číhajú útrapy s menštruáciou, pobolievajúce rastúce prsia, najrôznejšie tlaky na to, aby dobre vyzerali a boli sexy, ale aj nová zraniteľnosť voči mužom… Kým chlapci v tomto veku sa tešia z výhod dospievania, akými sú sila, moc, nezávislosť  a prestíž, budúce ženy sa môžu cítiť rozpačito, nepripravene, trápne. Tu je veľká príležitosť podporiť dcéru ako matka a žena, ktorá to všetko zažila. Pozor, opäť neraďme a nemudrujme – ukazujme na svojich skúsenostiach.

7.Podporujme vášne svojich detí

V období dospievania je veľmi dôležitá podpora koníčkov a mimoškolských aktivít dieťaťa z našej strany. Je omnoho lepšie, keď sa aktívne zaujíma o tanec, športy, či hru na klavíri alebo kreslenie, ako keď má prebytok voľného času, ktorý nevie ako stráviť. Tým sa zvyšuje riziko, že si nájde nie najlepšiu partiu a môže upadnúť aj do okov drog a alkoholu. Povzbudzujme dieťa pri každej tvorivej činnosti. Pozor: je dôležité, aby dospievajúci robil to, čo ho baví, nie to, čo mu my nakážeme!

8.Nedovoľme, aby sa z neho stal pecivál!

Pravidelné cvičenie má veľa výhod počas aj dospievania. Pomáha adolescentom vyrovnať sa s náročnými hormonálnymi výkyvmi, naštartovať správe rýchli metabolizmus, a tiež pomáha večer pokojne zaspávať. Podporujem dieťa v každodennej fyzickej aktivite a pridať sa aspoň raz, či dvakrát do týždňa môžeme aj my – ak bude s nami chcieť ísť športovať, samozrejme. Výlet na bicykli, turistika, futbal, fitness centrum, beh, plávanie, korčuľovanie – možností je neúrekom. A keď už nič, tak aspoň polhodinová prechádzka.

9.Diskutujme o vzťahoch a sexe

Deti vo veku 13 až 18 rokov sú hladné po informáciách, týkajúcich sa vzťahov a sexu. Ak ich nenájdu v najbližšom prostredí, budú ich hľadať inde, a tie nemusia byť práve najlepšie. Adolescenti, ktorí nemajú doma dostatok lásky a pochopenia, hľadajú lásku na všetkých zlých miestach. I keď majú telo dospelých, duševne ešte nie sú pripravení na mnohé záležitosti. Pomôžme im v tom.

10.Neprestávajme byť vždy fyzicky blízko, ale neberme nič z toho, čo robí alebo hovorí vážne

Dôležité je, aby dospievajúci vedel, že vždy, keď nás potrebuje sme pri ňom. Samozrejme, nevnucujme sa, to má len opačný efekt. Mnoho rodičov tiež veľmi prudko reaguje na slová a činy adolescentov. Určite vedia poriadne zabolieť, ale to, prečo nám dávajú najavo, že ich v ničom nechápeme je len vyjadrením toho, že sa cítia byť zranení. Rozbúrené hormóny a emócie, ktoré nedokážu spracovať ich plnia neistotou a obavami. Takže zhlboka sa nadýchnime a hryznime si do jazyka.

-sz-

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach