Dcéra, či syn v puberte?

Ako zostať priateľom dieťaťa aj v puberte

 (1. časť)

Mnohí to poznáme z vlastnej skúsenosti, iní určite z počutia: mnoho detí sa v období puberty od rodičov odkláňa a vznikajú nemalé problémy, ktoré im môžu zničiť život. Samozrejme, snaha o samostatnosť a i istá dávka vzdoru k dospievaniu patria – každý si tým prešiel, ale je veľmi dôležité, aby sme v tomto období, v puberte, boli nablízku dieťaťa a vedeli ho ochrániť. To sa dá len vtedy, ak budeme mať vybudovanú vzájomnú dôveru a silný vzťah.

v puberte

Tipy, ako zostať po boku svojho dieťaťa aj počas puberty:

1. Aj my sa musíme zmeniť
Keď naše dieťa dosahuje vek dospievania, je dôležité, aby sme i my zmenili štýl správania sa k nemu. Už to nie je malé dieťa a používať takú výchovu ako dovtedy nie je ani účinné, ani vhodné, práve naopak. Je dôležité viac dieťa počúvať, venovať mu svoj priestor – a ponechať mu aj veľa vlastného spolu s jeho tajomstvami. Mali by sme mu ukázať, že každý problém mu pomôžeme riešiť. Výčitky, tresty, nadávky a facky veľmi nepomôžu, naopak, nás ešte viac oddelia.

2.Budujme vzťah, nezameriavajme sa primárne na disciplínu
Je jasné, že nám môže poriadne trhať žily, keď je adolescent drzý, nepočúva, ignoruje naše príkazy. Dokážeme to riešiť tým, že posilníme vzťah – inak rešpekt nedosiahneme. Neodstrkujme ho. Aj dospievajúci človek stále potrebuje svojich rodičov, i keď to svojím správaním popiera. Nájdime si preto každý deň príležitosť na udržiavanie vzájomného puta. Stačí krátke objatie ráno pred odchodom do školy, debata o tom, aký mal/a deň, keď prídete z práce. Mnoho rodičov využíva na vzájomnú debatu najmä chvíle pred spaním, keď je už pokoj a deti sú viac ochotné otvoriť svoje srdiečka. 

3.Doprajme mu viac nezávislosti
Tým, že mu dáme viac voľnosti, mu tiež ukážeme, že mu dôverujeme a rešpektujeme jeho osobnosť. Samozrejme, netreba to ani po tejto stránke prehnať, treba z času na čas preveriť, ako dieťa trávi čas a túto nezávislosť využíva. Isté však je, že keď budeme bojovať proti jeho snahe o samostatnosť, dosiahneme len pravý opak – ešte viac vzdoru a odporu. Musíme sa tiež pripraviť na to, že bude robiť chyby a niektoré nemusia byť malé, každý sme sa však na nich učili. Všetky naše snahy o smerovanie, upozorňovanie, organizovanie jeho života sú zbytočné, či dokonca nebezpečné, ak nebudeme mať vybudovanú vzájomnú dôveru

4.Vytvorme si pravidelný rituál
Dohodnime a s dcérou, či synom, že vždy raz do týždňa spolu pôjdeme na prechádzku, nákupy, manikúru, výlet – kamkoľvek, kde budeme mať čas na seba. Nájdime si tento vzácny čas a snažme a naše dieťa počúvať. Pamätajme na to, že čím viac sa budeme snažiť dieťaťu radiť, tým viac bude vnímať, že mu nedôverujeme a neveríme v jeho schopnosti. Namiesto rád sa radšej pýtajme a počúvajme, snažme sa vcítiť do jeho situácie.

5.Ubezpečme sa, že spí minimálne 9 hodín v noci
V pubertálnom období je mimoriadne dôležitý kvalitný spánok. Pre mnoho detí v tomto veku je ťažké zaspať kvôli kortizolu, ktorý koluje v ich žilách. Tiež však kvôli častému používaniu tabletov, počítačov, smartfónov priamo v posteli pred spaním. Modré svetlo z týchto zariadení nám ešte hodinu – dve zabraňuje v kvalitnom spánku, dôležité teda je mať jasné pravidlá pri ich používaní. Postarajme sa o to, aby naše dieťa minimálne hodinu pred spaním nepoužívalo počítač, tablet, smartfón a podobne (optimálne by nemalo mať tieto zariadenia v noci v izbe vôbec). Veľmi dobré je budovať zvyk čítania knihy pred spaním.

-sz-