Deti a práca? Takto vám to pôjde hravo skĺbiť!

Žonglovanie medzi pracovnými a rodinnými povinnosťami, starostlivosťou o deti je niekedy veľmi vyčerpávajúce, takmer až nemožné. Niekedy trpíme vinou, že pracujeme a nemôžeme sa deťom venovať naplno. Zbytočne! Existujú možnosti ako byť dobrou matkou a zároveň dosiahnuť úspech aj v práci (a samozrejme, vždy potrebné financie). Deti a práca, dá sa to skĺbiť!

Deti a práca
https://stock.adobe.com

Zabudnime na buď / alebo

Názor, že žena by mala buď pracovať a nemať deti alebo sa venovať naplno rodine je zastaraný a nesprávny. Zakážme si všetky úvahy tohto typu. Náš život je predsa tvorený mnohými aktivitami a patrí k nemu aj práca. Môžete mať úspech v práci a zároveň byť dobrou matkou. Nie je meradlom dobrej matky to, či celé dni sedí pri deťoch alebo nie. To, že pracujeme, neznamená, že sa o ne nestaráme.

Deti a práca – Zaujímajme sa o výhody v zamestnaní

V mnohých zamestnaniach majú mamičky špeciálne výhody – napríklad škôlku v práci, skrátený úväzok, či aspoň čiastočnú prácu z domu.

Starajme sa o seba

Mnohé mamičky majú v tejto oblasti problém: práca, starostlivosť o deti a na seba zabúdame. Jednoducho si musíme urobiť čas aj na seba, a nie je na tom nič sebecké. Fyzicky a duševne vyrovnaná žena je skvelou matkou, manželkou i pracovníčkou – a to je ocenenie na všetkých frontoch.

Prijmime kompromisy

Bez kompromisov to jednoducho nejde. Často nemáme možnosť dokonalej voľby, ale to neznamená, že kompromis je prehra. Celý život je predsa o kompromisoch. Nesnažme sa robiť alebo mať všetko, pretože to nie je reálne.

Pochopme a použime svoje hodnoty

Každá z nás je v niečom výnimočná a skvelá, každá máme svoje hodnoty a preferencie. Definujme si základné hodnoty a rozhodujme sa pomocou nich. Tieto hodnoty nás motivujú a poháňajú, robia nás jedinečnými, preto je dôležité zladiť s nimi život. Čo je pre vás najdôležitejšie a prečo?

Zamerajme sa na kvalitu

Aké spomienky si pamätáme z detstva? Určite to nie sú náročné plánované exkurzie, ale skôr malé okamihy šťastia v kruhu rodiny, jednoduché chvíle, keď nám niekto venoval svoju pozornosť. Nemusíme byť s deťmi celý čas, ale keď sme s nimi buďme s nimi naplno, na sto percent.