Detská obezita zvyšuje riziko depresií: Nerobme našim deťom zle!

Detská obezita je čoraz väčším problémom trápiacim vyspelé krajiny. Všetci vieme, že nejde len o estetický problém, ale vážny zdravotný problém, ktorý môže negatívne ovplyvniť srdcovo-cievne zdravie detí v neskoršom veku, ale tiež vyvolať aj rôzne metabolické ochorenia. Najnovšie odborníci zistili, že nadváha a obezita v detstve negatívne pôsobia aj na psychiku a spôsobujú depresie v neskoršom živote.

 Detská obezita

Najcitlivejšie obdobie 8 až 13

Pre detskú psychiku je najnebezpečnejšia nadváha alebo obezita vo veku osem až trinásť rokov, a rodičia si často ani neuvedomujú, čo vlastne deťom, ktoré stravujú nezdravo, robia. V tomto období – predpubertálnom a na začiatku puberty sú mimoriadne vnímavé na reakcie okolia a my – rodičia veľmi dobre vieme, aké môžu byť deti nepriateľské a ako si dokážu ubližovať. Nečudo, že výsmech z nadváhy alebo obezity zanechá stopy. 

Trojnásobne riziko depresií

Tento problém spôsobuje nízke sebavedomie v mladom veku a depresie v dospelosti. Keď si uvedomíme dôležitosť sebavedomia a fakt, že dnes má už jedno z troch detí vo Veľkej Británii alebo v USA nadváhu, či obezitu a rastú čísla aj na Slovensku, nečudo, že choroby príjmu potravy, depresívne a úzkostné stavy kvária čoraz viac nielen mladých ľudí. Je dokázané, že nadváha alebo obezita v mladom detskom veku strojnásobuje riziko depresie v neskoršom veku.

Nebezpečné sociálne siete

Odborníci z University of Navarra v Španielsku už dávnejšie zistili, že o polovicu nižšie riziko obezity a nadváhy majú deti, ktoré raz či dvakrát do týždňa jedia mäsovú stravu. Veľmi nebezpečný je pri pocitoch neúcty voči sebe, menejcennosti a depresiách aj vplyv sociálnych sietí.

Pár tipov, ktoré pomáhajú, keď sa cítime depresívne (a často ich robme aj s našimi deťmi):

? Vyberme sa na prechádzku – nemusíme vždy mať jasný cieľ, kam chceme ísť. Niekedy je fajn len tak sa prechádzať po známych, či menej známych končinách. Máme šancu na nové zážitky, príjemnú debatu a zároveň aj prispievame k nášmu zdraviu. 

? Doprajme si slniečko – nedostatok vitamínu D má svoj podiel na depresívnych pocitoch, a tak sa nebojme denne aspoň na 15 až 30 minút vystaviť slniečku. Optimálne v krátkych rukávoch a v krátkych nohaviciach, ak to počasie dovolí. Nezabúdajme tiež na to, že rovnako ako sebe i deťom ochrannými prípravkami so SPF nad 15 blokujeme tvorbu potrebného vitamínu D. 

? Nevyhýbajme sa spoločnosti a veďme k tomu aj naše deti. Okolie je často dôležitou a potrebnou emocionálnou oporou.

? Dbajme o  ústnu hygienu. Depresívne stavy môžu oslabiť imunitný systém, ktorý ovplyvňuje aj zdravie ústnej dutiny. Dôsledná hygiena je spôsobom, ako zabrániť ďalším problémom zubo, ďasien a slizníc. 

Samozrejme, ak je naše dieťa obézne alebo trpí nadváhou, je vhodné v spolupráci s lekárom čo najskôr popracovať na zmene jeho stavu. Pozor, žiadne drastické diéty nepripadajú do úvahy! Rozhodne sa však oplatí upraviť jedálniček, minimalizovať cukor a bielu múku, pridať šport a vychádzky.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach