Detská strava: potraviny, ktoré negatívne ovplyvňujú náladu vášho dieťaťa

Všimli ste si súvislosť medzi niektorými druhom správania vášho dieťaťa a potravinami či jedlami, ktoré predtým skonzumovalo? Zrejme ani nie. V skutočnosti však takáto súvislosť existuje a môže zmeniť náladu detí. Ako vplýva detská strava naich psychiku a správanie?

detská strava
https://www.shutterstock.com

Vieme, že sladkosti u malých detí môžu spôsobiť záchvaty hyperaktivity. Jedlo, ktoré mení náladu, sa však netýka len sladkostí, a teda obsahu cukru. Mimochodom, ten často vo výrobkoch prehliadame – stačí si lepšie pozrieť zloženie. Existujú aj ďalší vinníci. K zmenám nálady a správania sa u detí najčastejšie prispieva nasledujúcich päť druhov potravín.

Mliečne výrobky

V prípade, že vaše dieťa trpí neznášanlivosťou laktózy alebo je alergické na bielkoviny, ktoré obsahujú mliečne výrobky, môžu sa u neho prejaviť zmeny v nálade a v správaní. V takýchto prípadoch sa dieťa stáva podráždenými, drzými alebo agresívnymi. Dojčatá môžu mať časté koliky.

https://www.shutterstock.com

Umelé farbivá

Mnoho krajín zakázalo umelé farbivá kvôli škodlivým účinkom, ktoré majú tieto chemikálie na deti. Najvýraznejšie zmeny správania spôsobujú v súvislosti s ADHD, úzkosťou, hyperaktivitou a bolesťami hlavy. Umelé farbivá sú často skryté aj v potravinách, v ktorých by sme to nečakali – napríklad v chlebe a v jogurte.

Cukor

Cukor môže skutočne spôsobiť hyperaktívne správanie dieťaťa. Vieme, že cukor spôsobuje dlhodobé poškodenie zdravia a detská strava s vysokým obsahom spracovaných potravín zvyšuje riziko depresie i problémov so spánkom.

https://www.shutterstock.com

Konzervačné látky

Hneď niekoľko konzervačných látok môže u detí spôsobiť problémy so správaním: dusičnany, dusitany a benzoát sodný. Glutamát sodný je zvýrazňovač chuti, ktorý tiež spôsobuje zmeny nálady a správania, vrátane bolesti hlavy a hyperaktivity. Benzoát sodný sa bežne vyskytuje v ovocných výrobkoch predávaných deťom.

Mohlo by vás zaujímať

Aké bylinky a koreniny

Aké bylinky a koreniny sú pre deti bezpečné?

Detská strava, bylinky a koreniny – ide to dokopy? Napriek tomu, že mnohí rodičia môžu mať pocit, že ich dieťatko už môže papať takmer všetko, … Čítaj ďaľej

Potravinové alergény

Bežnými potravinovými alergénmi sú mlieko, orechy, vajcia, sója a kukurica. Ak má dieťa neznášanlivosť alebo alergiu na určité jedlo, môže to ovplyvniť aj jeho správanie. Často sa napríklad stáva, že dieťaťu je diagnostikované ADHD, pričom neskôr sa zistí, že zmeny správania vyplývali z potravinovej intolerancie.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach