Diéty u detí sú nebezpečné! Neučme deti jesť ako my

Dnes, keď väčšina žien dodržiava nejakú diétu a o diétach sa hovorí v každom médiu, je veľmi ťažké udržať deti mimo zničujúceho vplyvu najrôznejších typov stravovania. Navyše, deti opakujú po nás a to i v strave, takže, ak my nejeme sacharidy, je pravdepodobné, že aj ony sa budú chcieť podobať na nás. Odborníci však varujú!

Diéty u detí
stock.adobe.com

Diéty u detí

Väčšina moderných diét je založená na obmedzení sacharidov, zložky ktorú naše telo predsa len na svoju zdravú činnosť potrebuje, a detské o to viac. Rodičia, ktorí chcú svoje deti stravovať zdravo a ponúkajú im svoju diétu, o ktorej sú presvedčení, že je dobrá, však často robia chybu. Neuveríte, ale mnoho mamičiek podporuje aj deti v dodržiavaní, napríklad, KETO diéty založenej na príjem bielkovín a tukov a vynechaní sacharidov.

Sacharidy v detskej strave

Je skutočne vhodné a bezpečné obmedziť sacharidy v strave detí? Odborníci majú jasný názor: diéty u detí nie. Deti pre správny vývoj sacharidy jednoducho potrebujú. Sú pre nich energiou a palivom. Podľa aktuálnych odporúčaní majú sacharidy tvoriť 45 až 64 percent celkového kalorického príjmu detí. V aktuálnych diétach nepokrývajú ani 10 percent.

Koľko gramov sacharidov potrebuje zdravé dieťa na deň podľa veku?

  • 1 až 3 roky – 110 až 159 gramov / deň
  • 4 až 8 rokov – 130 až 220 gramov / deň
  • 9 až 14 rokov – 170 až 280 gramov / deň
  • 14 až 18 rokov – 220 až 300 gramov / deň

Na druhej strane by sme si mali uvedomiť, že sacharidy existujú „dobré“ i „zlé“. Odborníci na výživu odporúčajú zamerať sa na sacharidy s nízkym glykemickým indexom, teda tie, ktoré nájdeme v zelenine, celozrnných obilninách, v ovocí a mliečnych výrobkoch. Ak dieťa trpí nadváhou, netreba vyhadzovať sacharidy z jeho jedálnička úplne, ale predovšetkým odstrániť rafinovaný cukor, bielu múku a výrobky z nej, bielu ryžu, sladkosti, sladené nápoje, nezdravé tuky.