Potraviny, ktoré zvýšia objem mlieka a jeho kvalitu!

Dojčíte? Toto sú potraviny, ktoré zvýšia objem mlieka a jeho kvalitu!

Nedávno sa vám narodilo dieťatko alebo patríte už medzi dlhšie dojčiace mamičky a chceli by ste zvýšiť produkciu mliečka? Zároveň mať tiež istotu, že obsahuje všetky dôležité živiny? Dokážete to aj prostredníctvom miernej úpravy jedálnička.

objem mlieka

Vyskúšajte tieto potraviny:

objem mliekaŠpenát

Nízka hladina železa súvisí so zníženou tvorbou mlieka – dokázala to jedna z nedávnych štúdií. Mnohé ženy stratia pri pôrode veľa krvi a je veľmi dôležité, aby mali dostatočný prísun železa. Môžeme si pomôcť potravinami, ktoré ho obsahujú veľké množstvá. Veľmi dobrým výživovým doplnkom je chlorella, ale železo si môžeme dopĺňať aj špenátom, či vaječným žĺtkom a tiež strukovinami. Veľmi dôležitá pre dostatok kvalitného materského mlieka je zdravá životospráva – konzumácia celozrnných potravín, ovocia, zeleniny, zdravých tukov.objem mlieka

Ovos

Staré mamy dobre vedeli, že ovos dokáže zlepšiť úroveň laktácie, teda tvorby mlieka. Je pravdepodobné, že to opäť súvisí s vysokým obsahom železa, ale zrejme to nie je jediným faktorom. Zatiaľ však nie je úplne jasné, čím to je. V každom prípade, keď si denne doprajeme čosi z ovsených vločiek, zdraviu neuškodíme, skôr naopak.

objem mliekaFenikel

Konzumácia feniklu počas dojčenia má niekoľko výhod. Najskôr sa používal kvôli tomu, aby dojčené deti netrpeli kolikami – mal uvoľňovať prípadné nafukovanie, nakoniec z tohto dôvodu sa fenikel používa i u dospelých ľudí a často sa pridáva aj do potravín pre mamičky, ktoré dojčia, či priamo pre deti. Fenikel je chutný pražený, či opečený nasucho, môžeme ho pridať do šalátov, v sušenej podobe ako korenie ho pridávame do jedál. Okrem pozitívnych účinkov proti nafukovaniu a na podporu trávenia má pozitívny vplyv aj na tvorbu mliečka.

objem mlieka

Je známym „zväčšovačom prsníkov“, pretože obsahuje diosgenín, ktorý sa používa na výrobu umelého estrogénu. Má však pozitívny vplyv aj na tvorbu mlieka, je uznávaným galactogogue. Čaj zo senovky dokáže zvýšiť tvorbu mlieka v priebehu 24 až 72 hodín od jeho konzumácie. Senovku je možné užívať aj v iných formách.

objem mliekaPivovarské kvasnice

Táto rada tiež pochádza od starších generácií a smeruje k nej veľa reálnych dôkazov. Obsahujú veľa vitamínov skupiny B a zvyšujú tvorbu materského mliečka. Nie je však potrebné piť alkoholické pivo! Pivovarské kvasnice sa nachádzajú aj v iných produktoch a tiež ich dostanete kúpiť v lekárňach vo forme pangamínu. Ak si neodpustíte pivo, radšej voľte nealkoholické.

Nedá mi však nespomenúť jeden neustále sa opakujúci fakt. Mnohé mamičky si myslia, že nemajú dostatok mliečka, i keď majú a že ich dieťa je hladné. Ak bábätká priberajú na váhe a majú pravidelne mokré a špinavé plienky, tak je všetko v poriadku. Nemajte zbytočné obavy! Je však jasné, že po polroku kvalita mlieka i jeho množstvo klesá, z toho tiež netreba mať paniku, pretože v tomto období už deti prikrmujeme. Je to úplne prirodzený proces.

-sz-