SPÄŤ
Mamina

Ako dopriať pokojný spánok najmenším deťom?

Od: Henrieta Karabova 14.7.2016
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Buďte prvá a ohodnoťte článok
Loading...

V prvých mesiacoch života sa bábätko ešte len adaptuje na život mimo maternice a začína sa prispôsobovať zmenám, ktoré sa okolo neho dejú. S pomocou rodičov sa musí naučiť vyjadrovať svoje potreby a postupne si vytvárať správne návyky. Medzi tie najdôležitejšie patrí aj spánkový režim, ktorý sa u novorodencov a dojčiat najprv vyvíja a je potrebné ho za podpory rodičov optimálne vyladiť.

pokojný spánok

Prvé týždne až mesiace sú pre čerstvo narodené bábätko samy o sebe náročné. Musí sa pomaly adaptovať na nové prostredie, ktoré nahradilo dôverne známe a bezpečné prostredie maternice. Potreba spánku novorodeného bábätka je nepravidelná a v období tesne po narodení by ste ju mali rešpektovať a naladiť sa na to, čo nový prírastok do rodiny žiada. V takto ranom období ešte nemá zmysel snažiť sa dieťaťu nastaviť pevné pravidlá pre spánok. Bolo by to príliš stresujúce a dieťa na to ešte nie je vývojovo zrelé.

Vhodná doba nastáva zhruba po 4. mesiaci a ďalej. V tejto fáze života sa totiž spánok do veľkej miery pomaly stabilizuje sám a nie je potrebné tak zasahovať zo strany rodičov. Odborníci radia nenechať sa príliš zväzovať univerzálnymi poučkami o tom, koľko zdravé dieťa v tom ktorom veku spí a ako je spánok rozložený do denných a nočných hodín. Zostaňte maximálne citliví a vnímaví voči potrebám práve vášho bábätka a buďte mu pri vytváraní spánkových rituálov nápomocní s ohľadom na jeho potreby. Kým novorodenec prespí až 20 hodín a budí sa, len keď má hlad a je nespokojný, okolo 2. mesiaca začína dieťa oddeľovať nočný spánok od denného, pričom spanie počas dňa pozvoľna ubúda. Individuálne rozdiely sú však stále veľké. Pre predstavu, v priemere spia ročné deti približne 12-17 hodín denne.

Večerné rituály pred spaním

Ukladanie na spánok sa s postupujúcim vekom stáva jedným z najvýznamnejších rituálov. Ak sa denne približne rovnaká podvečerná hodina, opakujú rutinné činnosti, pomáha to navodeniu “ospalej” atmosféry a upokojenia. Práve pravidelne opakované rituály majú význam, lebo ich očakávanie pomáha deťom pripraviť sa na to, čo bude nasledovať. Učia sa tak organizovať si čas počas dňa a večer si zafixujú ako dobu, ktorá je určená príprave na nočný spánok. Medzi večerné upokojujúce, tzv. predspánkové rituály patrí napríklad kúpanie, stlmenie osvetlenia, kŕmenie, čítanie rozprávok, ticho pustená hudba a prezliekanie do pyžama. Tieto činnosti by sa mali diať v približne rovnakom čase, ideálne medzi 18.-20. hodinou. Teplota v miestnosti by mala byť pre nočné spanie o niečo nižšia ako vo dne, okolo 18 ° C. Teplote by malo zodpovedať aj oblečenie.

Uistite sa tiež, že z dosahu dieťaťa zmizli všetky potenciálne nebezpečné predmety. Plniť detskú postieľku množstvom hračiek tiež nie je ideálne, priestor pre spánok by mal byť vzdušný a voľný, aby sa bábätko necítilo zavalené. Postačí prítomnosť jednej či dvoch obľúbených hračiek, ktoré pomôžu navodiť pocit bezpečia.

womangalérie VŠETKY