Fyzické tresty? Robia viac škody ako úžitku!

Nie je asi na svete rodič, ktorý by svojmu dieťaťu aspoň raz nedal po zadku. Samozrejme, nie je fyzický trest ako fyzický trest. Najhoršie deti zvládajú bitie po tvári, a preto takto trestať deti nie je riešením ničoho, skôr naopak. Výchovná „po zadku“ môže mať efekt, ale je dôležité, v akom veku a aký problém takto chceme vyriešiť. Isté však je jedno: čím viac budeme deti fyzicky trestať, tým viac nám budú vzdorovať!

Fyzické tresty

V čase, keď boli moji rodičia deťmi, sa detská poslušnosť vymedzovala úplne jednoducho – bitkami. A neboli to len zauchá, či ťapnutie po zadku. Bitky varechami, či špeciálnym remeňom, až kým neposlušné dieťa nemalo červené klobásky na celom tele, vôbec neboli výnimky. Veď, aby si to poriadne zapamätalo – tak svoje činy vtedy ospravedlňovali rodičia, mysliac si, že robia dobre. Našťastie, tieto časy sú za nami, i keď s ich dôsledkami sa ešte neustále stretávame. Napríklad v podobe nízkeho sebavedomia niektorých dospelých, či v pretrvávaní takýchto negatívnych zvykov a výchovných metód v niektorých menej, v tomto smere vzdelaných rodinách.

Výprasky spôsobia ešte väčší vzdor

Štúdie, ktoré skúmali vplyvy fyzického trestania detí za uplynulých päťdesiat rokov, jednoznačne potvrdzujú, že kontroverzné riešenie poslušnosti prináša viac škody ako úžitku. Čím viac boli deti fyzicky trestané, tým bola väčšia pravdepodobnosť, že rodičom vzdorovali. Za fyzický trest sa pritom považovalo bitie dieťaťa s otvorenou dlaňou, bez toho, aby došlo k úrazu. Najnegatívnejšie vplyvy má takéto trestanie detí starších ako 5 rokov.

Fyzické tresty

Cesta k duševným poruchám

Navyše je dokázané, že deti, ktoré sú fyzicky trestané, sú tiež náchylnejšie na rôzne duševné poruchy a ochorenia, agresívne reakcie, výbuchy, kognitívne poruchy. Veľmi často sa antisociálne správajú, z čoho vyplývajú mnohé ďalšie problémy. Deti, ktoré boli fyzicky trestané rodičmi ako päťročné, mali výrazne horšie správanie v škole, veľkú pravdepodobnosť agresivity, nesústredenia sa a porušovania školských pravidiel. V konečnom dôsledku teda, rodičia, ktorí deti bijú, vytvoria úplne opačný efekt, ako by pôvodne chceli.

Je to forma zneužívania?

Odborníci, ktorí pracujú s fyzicky trestanými deťmi, na ktorých sa prejavili rôzne duševné poruchy alebo poruchy správania, upozorňujú na fakt, že výprask má rovnaké negatívne výsledky na psychiku dieťaťa ako zneužitie, len v o niečo menšej miere. Štúdie realizované na dospelých osobách taktiež pridávajú na vážnosti tomuto tvrdeniu. Viac ako polovica ľudí, trpiacich rôznymi duševnými poruchami, bola totiž v detstve fyzicky týraná, respektíve usmerňovaná výpraskom alebo prežila inú formu zneužitia.

Majme pod kontrolou vlastné emócie

V skratke sa dá povedať, že zlou výchovnou metódou môžeme veľmi negatívne ovplyvniť vývoj dieťaťa a celý jeho ďalší život. Ak ho chceme zničiť, udupať sebavedomie dieťaťa a spôsobiť mu problémy do budúcnosti, môžeme si byť istí, že to fyzickými trestami dokážeme. Aký rodič by to však skutočne chcel? Často, žiaľ, ide len o naše nezvládnuté emócie, preto popracujme na nich. Ak nás dieťa akokoľvek a čímkoľvek nahnevá – predtým, ako niečo spravíme, sa schlaďme!

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach