Herpes pri narodení zvyšuje riziko leukémie!

Herpes, ktorý sa ľuďom s oslabenou imunitou zvykne pri prechladnutí, či viróze vyhadzovať na perách alebo má zrejme predsa len čosi spoločného s rakovinou. Nové zistenia odborníkov z Yale University ukázali, že už ak má dieťatko herpes pri narodení, môže to čosi napovedať. Čo?

Herpes pri narodení

Vírus nosí takmer 80 percent populácie

Najčastejšou formou rakoviny u detí je akútna lymfoblastická leukémia. V prípade, že sa dieťatko narodí s herpesom, má takmer štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku tohto nelichotivého zdravotného problému. Kmeňom vírusu – cytomegalovírus, ktorý spôsobuje herpes je pritom infikovaných až približne osemdesiat percent populácie. 

Prenosný na plod

Počas tehotenstva sa tento vírusový kmeň môže preniesť na plod, pričom môže spôsobiť aj vrodené chyby a problémy so suchom. Ďalším ohrozením je častejší vznik spomínaného druhu rakoviny – akútnej lymfoblastickej leukémie. K tomuto záveru viedlo zistenie amerických vedcov, ktorí odhalili infekciu v kostnej dreni 127 detí s diagnózou najčastejšej formy rakoviny u detí. Analyzovali vzorky krvi chorých detí a porovnávali so vzorkami krvi zdravých detí. Výsledky tejto štúdie by mali prispieť k vývoju účinného lieku proti cytomegalovírusu. Zistili tiež zaujímavú súvislosť, a síce, že herpes môže súvisieť s črevnou zápchou.

Čo je to akútna lymfoblastická leukémia?

Je to špecifický druh rakoviny bielych krviniek. Všetky biele krvinky sú vyrábané v našej kostnej dreni, pritom existujú dve formy bielych krviniek – lymfocyty a myeloidné bunky. Oba druhy buniek pri boji proti infekcii spolupracujú. Za normálnych okolností sa biele krvinky rozvíjajú, upravujú a reprodukujú organizovaným spôsobom. V prípade ochorenia na leukémiu sa tento proces vymkne kontrole a bunky sa ďalej delia v kostnej dreni, avšak nie sú zrelé. Tieto nezrelé delené bunky zaplnia kostnú dreň a znemožnia jej vytvárať zdravé krvné bunky. Vzhľadom na to, že leukemické bunky nedokážu zrieť, nemôžu ani správne fungovať v boji proti infekcii. To vedie k zvýšenému riziku infekcie. Keďže kostná dreň nie je schopná vytvárať dostatok zdravých červených krviniek a krvných doštičiek, môžu nastať príznaky ako anémia a zvýšená tvorba modrín.

Existujú štyri hlavné druhy leukémie:

♠️ akútna lymfoblastická,

♠️ akútna myeloidná,

♠️ chronická lymfocytárna,

♠️ chronická myeloidná.

Chronické formy leukémie sú zriedkavé u detí, zvyčajne sa týkajú dospelých. Príčiny akútnej lymfoblastickej leukémie zatiaľ nie sú známe, ale štúdie preukázali, že identické dvojčatá majú vyššie riziko tohto ochorenia.

Ako rozpoznať leukémiu?

Deti trpiace touto formou leukémie, sú podobne ako pri iných druhoch leukémie nadmerne unavené, letargické z dôvodu anémie, spôsobenej nedostatkom červených krviniek. Zvyknú sa im ľahko robiť modriny a podliatiny, trvá dlhšie, kým sa im zastaví krvácanie – kvôli nízkej hladine krvných doštičiek. Zvyčajne ochorenie sprevádza aj bolestivé zdurenie lymfatických uzlín. Ak spozorujeme podobné príznaky na dieťati, neodkladajme návštevu pediatra.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach