Hovoríme s deťmi o sexe ?

Pre väčšinu rodičov je stále trápne hovoriť s deťmi o sexe!
O potrebe kvalitnej sexuálnej výchovy sa hovorí  neustále. Samozrejme, dôležité sú aj školy a čo sa v nich deti naučia, ale predsa len prvý krok v tejto háklivej téme by mali urobiť rodičia. V prípade dievčat mamičky, v prípade chlapcov oteckovia. Domáca sexuálna výchova je však stále problémom. Väčšinou sa k nej odhodláme až priveľmi neskoro, keď si už deti mnohé zistili sami alebo sa ju snažíme riešiť veľmi stroho.

s deťmi o sexe Už od raného detstva
Deti dospievajú čoraz skôr, a tak už vo veku 8-9 rokov by sme ich mali pomaly a opatrne pripravovať na sexuálnu výchovu. Samozrejme, dôležité je vhodne podať informácie o rozdielnosti pohlaví už v omnoho mladšom veku – veď už v škôlke si deti dobre všímajú a uvedomujú, v čom sa fyzicky líšia dievčatká od chlapcov… Žiaľ, mnohí rodičia túto tému obchádzajú. Trápne? Pozor, od toho záleží aj psychické zdravie našich detí a ich šťastná budúcnosť vo vzťahoch!

Radšej sa vyhnúť odpovediam?
Mnohí rodičia jednoducho neriešia sexuálnu výchovu, otázky puberty a problémov dospievania preto, že sami majú dosť iných problémov, ktoré musia riešiť a navyše sú veľmi v rozpakoch, ak majú s deťmi hovoriť o týchto témach. Pocity trápnosti alebo toho, že nevedia, čo vlastne majú povedať sprevádzajú nejedného rodiča. Niektorí si myslia, že ich deti, ktoré sa pýtajú na nejakú otázku z oblasti sexuálnej výchovy sú ešte malé na to, aby o tom vedeli pravdu, a tak sa odpovediam vyhýbajú. Sú aj takí rodičia, ktorí sa doslova desia dňa, kedy by si mali s deťmi sadnúť za stôl a rozprávať sa o intímnych záležitostiach.

Preč s predsudkami
Psychológovia však upozorňujú, že takýmto spôsobom len navnadíme dieťa, aby si odpovede na svoje otázky hľadalo úplne inde – medzi spolužiakmi, na internete a podobne, čo rozhodne nie je najlepším riešením. Okrem toho, že sa stráca puto dôvery vo vašom vzájomnom vzťahu, ktoré je veľmi dôležité aj do budúcnosti. Niektorí rodičia sa úplne vyhýbajú téme sexuálnej výchovy tak, že sa tvária, že otázky detí nepočuli, či dokonca predstierajú súrny telefonát alebo zostávajú dlho v práci, aby sa očakávanej diskusii vyhli. Veľkú rolu v tomto nezdravom prístupe stále zohrávajú predsudky. Štatistiky hovoria, že až štyrom z desiatich rodičov sa podarí úspešne vyhnúť debatám na tému sexuálneho života a pohlavného dozrievania.

Trápne, ponižujúce, čudné?
„Podľa mňa nie je najlepšie, keď majú rodičia učiť svoje deti sexuálnu výchovu. Zdá sa mi to trápne, ponižujúce a čudné. Verím, že všetko, čo potrebuje vedieť sa dozvie vonku s rečí ostatných rovesníkov alebo starších kamarátov. Nakoniec veľa toho sa dá nájsť aj na internete. Ani nás to nikto neučil a sme tu…,“ tvrdí mamička 7-ročnej Katky. Samozrejme, toto nie je ten najvhodnejší prístup. Na internete sa môžu síce deti dozvedieť všeličo, ale spôsob, akým sa o tom dozvedia ovplyvní celý ich ďalší život. Necháme to teda radšej na internet a rovesníkov alebo to zoberieme do vlastných rúk a podáme dieťaťu optimálne dávky pravdivých a citlivo podaných informácií?

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach