Je život dieťaťa v autosedačke príjemný?

Mal by byť pohodlný a radostne vzrušujúci. Dieťa, ktoré dokáže už vnímať, by sa malo do auta tešiť, pretože vie, že pokiaľ sa okolo neho odohráva pohyb a ubieha krajina, ono samotné pociťuje pokoj, komfort, mäkkosť a primerané teplo. Aspoň tak by to malo byť. Pokiaľ sa presun deje na krátku dobu, pobyt v stabilizovanej a mierne schúlenej polohe s nohami dopredu mu neublíži. Dokonca mu pripomenie vyhovujúci pocit bezpečia, tepla a tesného zovretia, aké prežíval v materinskom brušku.

v autosedačke

Predstavte si fantastické chvíle s ubiehajúcimi kilometrami:

Rodič sa láskyplne prihovára počas jazdy a do toho motor monotónne pradie, pričom dieťa je pomaličky ukolísané do spánku…

Všetko s mierou, aj presuny v autosedačke! Aj keď majú autosedačky primeraný ergonomický tvar, zabezpečujú maximálne pohodlie a ruky, chrbátik i hlava sú podložené a upevnené, môžeme si to všetko vylepšiť ešte viac. Dá sa to úplne jednoducho.

Nezahadzujte zavinovačky

Nepovažujte ich za zbytočné! Malé dieťatko sa bude cítiť oveľa lepšie, keď ho vložíme do autosedačky vo vhodne previazanej zavinovačke. Zabránime tým bolestiam chrbátika a celého tela, ktoré by sa pri voľnejšom upnutí hompáľalo z jednej strany na druhú. Vyplníme tak celý priestor a dieťa je obkolesené mäkkým, bezpečným a hrejivým páperím, ktoré býva tradičnou súčasťou detských zavinovačiek.

Navyše mu takto nedovolíme prekážať vlastnými rukami pred očami a ublížiť si pri prudšom pohybe auta. Skutočne mu také upäté chvíle neprekážajú, pretože aj v brušku zažil to isté – aj s podobne príjemným kolísaním pri matkinej chôdzi. Dieťa v sedačke čoskoro spohodlnie – všetko dostane zadarmo

Uvedomujete si, aké nebezpečie hrozí matkám, ktoré častejšie využívajú sedenie detí v rôznych typoch prenosných sedačiek?

Vyhovuje im, keď je dieťa stále na očiach. Položia si ho doma na stôl alebo do kresla, prípadne ho majú vonku sediace pri sebe a je pod kontrolou. Musí to byť len na krátku dobu, pretože deťom je prirodzený a najbližší predovšetkým aktívny pohyb na pevnej podložke, na brušku, na boku či po kolienkach…

V sedačke je dieťa natoľko pasívne, že sa z neho stáva malý leňoch. Všetko dostane zadarmo. Nemusí zdvíhať ani ruky ani nohy. Mamička si ho prenáša do vedľajších miestností so sebou, ono sa nemusí ani namáhať a je mu príjemné, že sa môže stále na ňu pozerať. Mamička mu podá to, čo zhodí na zem a prinesie všetko potrebné.

Aké sú najčastejšie chyby pri cestovaní?

Keď necháme nepripútané dieťa sedieť na prednom alebo aj zadnom sedadle Ak sedí alebo leží v lone dospelého, ktorý ho drží v náručí Nedovoľme malým zvedavcom stáť vzadu uprostred medzi sedadlami, aby mohli vidieť na cestu! Rátajte s možnosťou nebezpečia (mechanicky aj udusením) pri iniciovaní airbagu – preto pri použití špeciálnych sedačiek zvoľme vypínací systém

Zakúpiť by sme mali potrebnú veľkosť autosedačky – primeranú veku a váhe!

Zodpovedný vodič nesleduje, v ktorých krajinách je uzákonená povinnosť prepravy malých detí v autosedačkách. Je to takmer v celej vyspelej Európe. Nepodliehajme predstave, že udržíme dieťa sediace na kolenách. dospelého. Ak nie je sám „zapásaný“, ohrozí pri náraze dieťa a vlastným telom ho zraní, dokonca zabije.

Na záver:

?Autosedačku kupujme radšej novú – nie v second hand obchodoch. Sú bezpečnejšie a lepšie „sadnú“, pretože kopírujú tvar nášho dieťaťa.

?Nakupujme ju, keď sme spolu s dieťaťom – nie bez neho. Hlava dieťaťa nesmie presahovať okraj sedačky.

?Skontrolujme, či predávajúci ponúka vhodnú sedačku z hľadiska platných noriem.

?Zvoľme si správny druh, napríklad pre váhové kategórie: 0-13 kg, 9-18 kg, 15-36 kg alebo 9-36 kg.

Tým, že stále pripútavame svoje dieťa v aute, vkladáme do neho návyk, ktorý samo zúžitkuje v dospelosti, keď sa raz bude pravidelne zapínať ako šofér alebo spolujazdec. Preto by naše dieťa malo vidieť dospelých vedľa seba pripútaných – nebuďme nedôslední!

-mt-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach