Kedy je správny čas ukončiť dojčenie? Kedy dieťa odstaviť?

Ukončenie dojčenia či „odstavenie“ dieťaťa – ako sa tomuto často náročnému problému hovorí – si vyžaduje trpezlivosť a pevnú vôľu. Špeciálne, ak máme ratolesti, ktoré by chceli vaše mliečko z prsníka prakticky stále. Ako zistíme, že už je ten správny čas?

kedy dieťa odstaviť
stock.adobe.com

Dojčenie je pre mnohé mamičky náročnou skúsenosťou. Preplnené bolestivé prsia, citlivé bradavky, neustále vo dne v noci kŕmiť dieťa a medzitým si ešte aj odsávať – také sú prvé skúsenosti s dojčením pre nejednu z nás. Napriek tomu je to krásne, úžasné, jedinečné. Dojčením sa vytvára silné puto medzi mamičkou a dieťaťom, a navyše, vieme, že robíme to najlepšie pre zdravie dieťaťa. Ako zistíme, že je ten správny čas ukončiť dojčenie?

Kedy dieťa odstaviť?

Toto sú skúsenosti mamičiek:

Linda, 32 rokov:

„Moja dcéra o ukončení dojčenia rozhodla prakticky sama. Stále chcela síce pocuckávať, ale už sa to nedalo zvládať. Minútu chcela piť mliečko, potom sa vrtela, hrala, zase o chvíľu pýtala dojčiť a tak to šlo dokola. Moje prsia trpeli, naťahovala mi bradavky – celé to bolo skôr o hre ako o kŕmení. Mala 13 mesiacov a rázne som sa rozhodla pre kŕmení z fľaše. Tri dni bol boj, ale potom sme obe zistili, že je to takto výhodnejšie a obe sme boli slobodnejšie. Podľa mňa to má význam len dovtedy, kým dieťa začne chodiť.“

Erika, 29 rokov:

„U nás to bolo veľmi náročné. Syn má päť, dcéra rok a pol. Keďže som dojčila dcérku, syn tiež ešte stále chcel moje mlieko. Dlho trvalo, kým som ho presvedčila, ale podarilo sa. Pomohol otec, ktorý synovi vysvetlil, že už je veľký a urobil mu oslavu „zbavenia sa bábätkovského návyku“.

Simona, 35 rokov:

„Dcéru som dojčila takmer tri roky. Bola veľká papáčka. Už viackrát som chcela ukončiť dojčenie, ale nemala som dostatok trpezlivosti, vždy som po dni drankania poľavila. Nakoniec to choroba vyriešila za mňa. Musela som ísť na operáciu a nič iné ako odstavenie sa nedalo. Dcére som to vysvetlila, dlho fňukala, ale zvládli sme to. Keď som sa vrátila z nemocnice, často som sa s ňou maznala a pochopila, že môže byť pri mne aj bez dojčenia.

Lenka, 27 rokov:

„Ja som mala opačný problém. Syn sa odstavil sám už vo štvrtok mesiaci. Jednoducho začal dojčenie odmietať. Bola som z toho smutná, ale keď vidím, aké problémy majú mamičky v okolí s odstavením, nakoniec som aj rada, že to urobil sám.“