Kedy je vhodné použiť prsné vložky?

Pomôcok pre kojace matky je možné nájsť v obchodoch neúrekom. Dôležité je však vedieť sa v nich aj pohodlne zorientovať, aby ste včas vedeli, čo budete potrebovať. Jedným z pomocníkov sú aj prsné vložky. V skratke Vám poradíme, načo sú dobré a kedy je vhodné ich použiť.

prsné vložky

Dobrý pomocník

Je celkom bežné, že počas prvých niekoľkých týždňov kojenia sa maminky stretnú so samovoľným unikaním mlieka z prsníka. A to nie len počas kŕmenia, stať sa to môže aj v tú nie najvhodnejšiu chvíľu. Prsné vložky sa používajú ako nasiakavý element do materských podprseniek, pomáhajú zachytiť únik materského mlieka na spodnú bielizeň a oblečenie, pričom udržujú pokožku v suchu. Sú jedným z najdôležitejších doplnkov dojčiacich matiek. Použitie prsnej vložky je pomerne lacná cesta ako predísť  trápnej situácii na verejnosti a zároveň ochrániť svoje telo. Osvedčené je napríklad aj nosenie prsných vložiek v noci počas spánku.

prsné vložky

Často uniká mlieko z prsníka, z ktorého práve nekojíte. Mokré tak nemusí byť iba vaše oblečenie ale aj dieťa. Prsné vložky dokážu túto situáciu bez problémov vyriešiť. V prípade potreby je vhodné ich použiť v kombinácií s chráničmi bradaviek, kde sa mlieko odkvapkáva samo a tak sa nemusíte báť, že by sa prsia bolestivo nenalievali.

O používaní prsných vložiek by mala dostatočne oboznámiť rodičku aj pôrodná asistentka ešte pred narodením dieťaťa, pretože prsné vložky sú neoddeliteľnou súčasťou predpôrodnej výbavy každej matky.

Po prvých týždňoch však väčšinou problém s unikaním mlieka ustane, preto nosenie prsných vložiek nezvykne byť dlhodobou záležitosťou.

Pomôžu aj pri problémoch

Veľmi dobrým príkladom, kedy môžu byť prsné vložky dobrým pomocníkom je ak má matka napríklad ragády, čiže malé tržné ranky na bradavkách. Kvalitné prsné vložky dokážu podráždené bradavky  dobre ochrániť.  Dôležité je nepoužívať nekvalitné papierové vložky, ktoré dokážu stav ešte viac zhoršiť.

Ako prsné vložky použiť?

Použitie je veľmi jednoduché a diskrétne. Kvalitné vložky majú na sebe lepiacu plochu, ktorá zaručí aby sa zachytili o podprsenku. Jednoducho ich vložte do svojej podprsenky a nechajte robiť svoju prácu. Ak sa vám stane malá nepríjemnosť a vložka by vám náhodou na bradavke uschla, navlhčite ju trošku najskôr a potom opatrne odstráňte aby ste si nepoškodili pokožku.

prsné vložky

Ako často treba meniť?

Záleží na situácii. Sú dni kedy použijete za deň niekoľko a inokedy vám bude stačiť jedna. Výmena závisí na množstve uniknutej tekutiny, ktoré sa môže zo dňa na deň meniť, preto je dobré mať v zásobe dostatočný počet kusov.

Umývateľné alebo jednorazové?

Umývateľné vložky do podprsenky sa používajú ako alternatíva k jednorazovým.  Ich výhodou je možnosť prania  a viacnásobného použitia. Dôkladná hygiena je pri tomto type podstatná a nemožno ju nijak zanedbávať.

Pri jednorazových vložkách je situácia jednoduchšia, pretože po nasiaknutí použijete vždy novú, čistú. Dôležité však je aby neobsahovali plastické vnútro, ktoré môže poškodiť bradavku a spôsobiť rast baktérií a spôsobiť infekciu. Uistite sa preto, že vložku ktorú si vyberiete toto plastické vnútro nemá.

Jednorazové prsné vložky sú zvyčajne aj viac absorpčné. Sú ideálne napríklad na cestovanie, nemáte starosti s ich praním a zároveň si môžete byť istá, že sú hygienicky v poriadku.

Prsné vložky môžu byť pre niekoho nepotrebné, niekomu však môžu doslova “zachrániť kožu“. Až pokým nezačnete kojiť, nemôžete si byť stopercentne istá do ktorej kategórie patríte. Určite však nechcete aby si o vás na ulici mysleli, že ste práve prišli zo súťaže miss mokré tričko. Preto nie je na škodu mať pri sebe vždy po ruke zopár kusov.