Kedy stačí domáca liečba a kedy už treba vyhľadať pediatra?

Čakárne detských lekárov plné kašľúcich a inak chorých detí rozhodne nikoho nepotešia, podobne ako školy a škôlku plné chorôb. Sú mamičky, ktoré idú s dieťaťom i pri najmenšom prejave ochorenia k lekárovi, a mamičky – zväčša skúsenejšie a viacdetné, ktoré sa snažia dieťatko najskôr vyliečiť doma bežne dostupnými prípravkami a nevystavovať ho riziku, že v čakárni dostane ďalšiu chorobu… Niekedy sa však ani to nemusí vyplatiť.

 „Prírodní rodičia“ dovedú dieťa neraz až do život ohrozujúceho stavu alebo ešte ďalej

Na trhu neustále pribúda množstvo najrôznejších homeopatických či inak „neškodných“ prípravkov na domácu liečbu detí, lekári však varujú, že rodičia často podceňujú vážnosť ochorenia. Tak ako nie je dobrý starý trend všetko liečiť anibiotikami, nie je dobrý ani trend vyhýbať sa im za každú cenu. Žiaľ, na rozhodnutiach rodičov, bazírujúcich na prírodnej liečbe už utrpelo veľké problémy a život ohrozujúce stavy nejedno dieťa. Nedávno bol známy prípad kanadského dojčaťa, ktoré sa snažili rodičia vyliečiť domácimi prípravkami, pričom ono trpelo meningitídou, ktorej, žiaľ, aj podľahlo. Mnohé deti tiež boli otrávené esenciálnymi olejmi, ktorými ich rodičia chceli vyliečiť. 

I bežná viróza sa môže zvrhnúť

Existuje mnoho ochorení, ktoré dokážu rodičia vyliečiť doma aj bez užívania antibiotík, či návštevy lekára, ale nie vždy ich je jednoduché správne diagnostikovať. I to, čo vyzerá na bežnú virózu sa môže ukázať ako vážnejšia bakteriálna infekcia alebo sa viróza môže skomplikovať. Bežný kašeľ, nádchu, či bolesť hrdla, krátkodobú horúčku, ktorá reaguje na podané lieky je možné doma liečiť, ale pozor, ak horúčka pretrváva, zvyšuje sa, príznaky zo dňa na deň silnejú, či k ním pribudne niečo ďalšie. Vtedy sa už skutočne neoplatí hazardovať so zdravím dieťaťa a snažiť sa o prírodnú domácu liečbu.

Mohlo by vás zaujímať

Nevedela som, že sa mi narodilo dieťa s poruchou sluchu…

Porodiť krásne a zdravé dieťa je asi ten najväčší dara zázrak života. Tí, ktorí mali to šťastie, si to možno ani neuvedomujú a považujú to za celkom samozrejmé.… Čítaj ďaľej

Horúčka nie je choroba

Mnoho rodičov sa dostáva do šoku, ak ich dieťa trpí vysokou horúčkou, ale horúčka nie je choroba, je vlastne pozitívna. A to hneď z viacerých dôvodov – preto, že nám jasne hovorí o tom, že dieťa trpí infekciou, s ktorou jeho imunitný systém bojuje. Preto pri nižších teplotách pod 38 stupňov Celzia netreba lieky na zníženie teploty podávať, môžu zamaskovať dôležité príznaky. I zvracanie a hnačku môžeme liečiť doma, ak dieťaťu zabezpečíme dostatočnú hydratáciu a nepridajú sa ďalšie komplikácie.

Aké stavy by sa rozhodne nemali rodičia pokúšať liečiť sami doma?

  • Ak má dieťa vo veku menej ako tri mesiace horúčku   38 stupňov Celzia – môže byť príznakom vážnej bakteriálnej infekcie.
  • Horúčku spojenú so stuhnutosťou krku a bolesťou hlavy – môže ísť o príznaky meningitídy.
  • Horúčku trvajúcu viac ako päť dní.
  • Ak má dieťa problémy s dýchaním, modrastú pokožku či pery – je nevyhnutné ihneď navštíviť lekára, či pohotovosť.
  • Ak zvracia alebo hnačkuje, prípadne oboje a nie je schopné prijímať tekutiny, respektíve neudrží ich.
  • Ak má dieťa výrazné bolesti bruška a pri močení, spojené s vyššou teplotou alebo horúčkou.
  • Ak sa ochorenie po jednom-dvoch dňoch domácej liečby nezlepšuje, ale naopak, zhoršuje. 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach