Koľko vás bude stáť vychystať prváčika do školy?

Hurá, škola volá! Hlavne pre prváčikov je nástup do školy významnou životnou udalosťou, na ktorú sa väčšina z nich teší. Pre rodičov vychystať prváčika do školy však znamená výraznú finančnú záťaž. Zošity, perá, výkresy, ale aj úbor na telocvik či farbičky na výtvarnú, im zoberú z rozpočtu aj niekoľko stoviek eur. Viete ako sa s tým najlepšie vysporiadať, aby  peňaženka utrpela čo najmenej. Na čo všetko sa treba pripraviť, keď chcete vychystať prváčika do školy?

vychystať prváčika do školy
stock.adobe.com

Mnohí rodičia sa pripravujú na nástup svojho prváčika do školy dostatočne vpred. Počiatočné nákupy na nástup prváčika, či školáka, do školy sú mimoriadnym výdavkom v rodine a treba sa naň pripraviť. Pre niekoho sú výdavky vo výške niekoľkých stoviek eur len zanedbateľná suma, iné rodiny však aj to môže dostať do finančných ťažkostí. Neponáhľajte sa preto do nakupovania školských potrieb bezhlavo, ale vopred si pripravte zoznam školských pomôcok, oblečenia a ďalších vecí súvisiacich s nástupom do školy a prekonzultujte ho s niekým, kto už školáka  má. Rodič by mal počítať aj s určitou rezervou a sumu navýšiť o 20 %.

Prvé výdavky sú najvyššie

Najviac nakupovania, teda aj najvyššie výdavky, majú rodičia prváčikov. Podrobné školské zoznamy toho čo potrebujú, poskytuje viacero základných škôl. Pre ilustráciu uvádzame zoznam potrebných školských pomôcok s orientačnými cenami v obchodoch. Kým u niektorých školských potrieb  nie sú v cenách veľké rozdiely, napríklad takú školskú tašku

Orientačné ceny pomôcok pre školáka

Zošity, slovníček a záložka 7,00 €
Farebný papier – sada 1,00 €
Výkresy A4, A3 – 2 x 20ks 3,50 €
Voskovky 3,00 €
Vodové farby – kvalitnejšie 3,00 €
Temperové farby 12-farebné 3,00 €
Farebné ceruzky + kvalitné trojhranné strúhadlo           3,50 €
Pero bombičkové, odporúčame trojhranné 2 ks             3,00 €
Nožnice na papier – detské              1,00 €
Lepidlo – tyčinka                                                       1,10 €
Štetec plochý č.12, štetce guľaté č. 6 a 8                   2,00 €
Detský kufrík alebo plastová krabička na výtvarnú výchovu            10,00 €
Úbor na TV – tenisky                                   15,00 €
Tepláková súprava                                                       25,00 €
Tričko                                                                            5,00 €
Vrecko na telesnú a prezuvky – 2 ks                              8,50 €
Prezuvky                                                                        10,00 €
Školská taška                                                                55,00 €
Spolu orientačne 160,00 €

Výdavky si naplánujte

Nezadlžujte sa, radšej si šetrite. Väčšina ľudí však  rieši problém  na poslednú chvíľu. Ak sa rozhodnete kupovať všetky školské potreby naraz, vaša peňaženka to  pocíti. Preto je výhodné budúcemu školáčikovi darovať vytúženú školskú tašku, peračník či farbičky vopred – na Vianoce alebo na narodeniny. Pokiaľ ide o zošity a ďalšie školské potreby, stojí zato počkať si na zľavy na prelome augusta a septembra.

Mohlo by vás zaujímať

Späť v školských laviciach

Nové úpravy materiálov sú našimi pomocníkmi! Začiatok školského roka vždy trošku prevetrá naše peňaženky – deti potrebujú nové oblečenie, v ktorom by sa cítili dobre a ktoré … Čítaj ďaľej

Nezabúdajte, že kúpou školských pomôcok však výdavky na školáka nekončia. Počas roka chodia deti na rôzne výlety, kultúrne podujatia či iné športové aktivity. Rátať treba aj s výdavkami na stravovanie a oblečenie.  Rodičia detí, ktoré navštevujú  súkromnú školu, musia rátať so školným, to sa môže mesačne pohybovať aj vo výške 200 eur, vrátane zápisného v sume niekoľkých stoviek eur.

Rozdelenie výdavkov na prváčika (žiaka)

  1. jednorazové výdavky: školské pomôcky, zošity (často ich nakupuje hromadne škola a rodič ich platí pred začiatkom nového školského roka), oblečenie a obuv na telesnú výchovu, prezuvky, niektoré učebnice, poistenie (úraz, krádež), školské výlety a akcie (kino, divadlo).
  2. pravidelné mesačné výdavky:  strava, doprava, školský klub, krúžky, vreckové

Finančný tip pre prváčika na záver: vreckové učí správnym finančným návykom:

Odborníci na financie radia začať s finančným vzdelávaním detí čo najskôr a už od  prvej triedy vyčleniť prváčikovi malé vreckové vo výške 1 – 3 € týždenne. Pravidelné vreckové navyše ponúka rodičom výchovné výhody – deti pri ňom pochopia hodnotu peňazí, učia sa správne hospodáriť a stávajú sa samostatné.