Koronavírus: Ako to zvládnuť s deťmi počas karantény?

Koronavírusová pandémia ochromila a zmenila celý náš bežný život. Rodiny zostávajú doma, deti nechodia do školy, čo znášajú ťažko najmä rodičia. Ocitli sme sa v nečakanej náročnej situácii. Aby sme ju zvládli čo najlepšie mali by sme urobiť nielen hygienické a zdravotné opatrenia, ale aj psychologické.

Ako to zvládnuť s deťmi keď zúri koronavírus?

koronavírus
https://www.shutterstock.com

Nová situácia pre všetkých

Nemôžeme sa čudovať, že deti nechápu, čo sa vlastne deje, aj keď sledujú dianie o ochorení COVID-19 zo sveta. Zo dňa na deň zatvorené školy brali pozitívne, tešili sa, že sa školy zatvárajú. Je jasné, že si ešte nemôžu uvedomiť vážnosť situácie, ale mali by sme im ju postupne vysvetliť. Mnoho rodín sa trápi s tým, že deti odmietajú učiť sa – veď sú doma. Najviac problémov je medzi druhostupňovými žiakmi.

Rodičia riešia na všetkých frontoch

Neexistujú páky, ktoré by na diaľku mohli použiť učitelia. Rodičia nezvládajú situáciu, pretože mnohí potrebujú pracovať z domu a zároveň sa musia tiež starať o deti, navyše neraz s nimi bojovať, aby si urobili úlohy, kontrolovať ich a vysvetľovať im nové učivo. Prezentácie od učiteľov mnohokrát nestačia. Dostávame sa do stresu a nečudo, že mnohí rodičia sú úplne vyčerpaní už po prvých dvoch týždňoch.

Cvičme doma, skúste zapojiť aj deti

Byť zatvorení v jednej domácnosti so všetkými členmi rodiny je tiež pre mnohých nová a náročná skúsenosť. Je dôležité, aby sme sa postarali o podporu vlastnej psychiky, lebo inak sa bude hromadiť negatívna energia. Veľmi dobrým pomocníkom na odbúranie stresu je cvičenie. Existuje mnoho možností, ako cvičiť aj doma. Ešte lepšie, ak do toho zapojíte aj deti. Nájdime si zaujímavé aplikácie a video návody. 

Nepreháňajme do so sledovaním situácie

Napriek všetkému sa snažme žiť ako rodina, odľahčime atmosféru, nepanikárme. Deti veľmi citlivo reagujú na stav a správanie rodičov. Takže, keď my začneme panikáriť, nemôžeme čakať, že budú v pokoji. U nich sa to môže odzrkadliť, napríklad, v odmietaní školských úloh. Je dobré byť informovaný, ale neoplatí sa celé dni študovať všetky správy. Uvoľnime sa, neživme úzkosť a strach. Naopak, zapojme deti do prospešných projektov, na ktoré sme dlhšie nemali čas: poupratujme s nimi detskú izbu, vytrieďme oblečenie a hračky, pozrime si poučný film. A najmä: buďme trpezliví, nevieme, ako dlho to ešte potrvá.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach