Materstvo posilňuje mozog, nie naopak!

Mamičky sú lepšími manažérkami a vedúcimi pracovníkmi – majú na to lepší mozog! Materstvo ho posilňuje!

Nie je to tak dávno, čo boli mnohí laici i odborníci presvedčení o tom, že ženský mozog počas materstva utrpí výraznú stratu. Mamička predsa musí naraz stíhať množstvo vecí, a tak nečudo, že zabúda, nedokončí, čo chcela a vôbec – je zmätená, jej činy sú často nelogické…

Materstvo

O zábudlivosti sa hovorí už počas tehotenstva. Áno, je to skutočne tak, že v tomto období sme zábudlivejšie, lenže to nie je spôsobené degeneráciou mozgu, či nejakými poruchami, ale tehotenskými hormónmi. Rovnako nie je pravda, že ženský mozog materstvom utrpí a že sa zníži jeho kapacita, ako sa predpokladalo.

Syndróm detského mozgu

Možno to poznáte – bielizeň v chladničke, jedlo v šatníku, plienky na balkóne… To sú také typické omyly čerstvých mamičiek. V žiadnom prípade však nejde o nejakú ujmu na mozgu, ako si niektorí mysleli, i keď to tak môže vyzerať. Jednoducho – skúsme 30 dní a nocí nespať viac ako 3-4 hodiny denne a mať stále na starosti maličké bábätko, ktoré ja od nás stopercentne závislé každú minútu. K tomu si prirátajme odsávanie mlieka, dojčenie, prebaľovanie, pranie a bežnú starostlivosť o domácnosť. Vôbec nie je čudné, že sa podobné omyly dejú. Pozitívne je, že tak ako prišli, tak i prejdú.

Je to iba mýtus, alebo dočasný stav

Syndróm nazývaný syndróm detského mozgu nie je podľa vedcov ničím iným ako mýtom.  Pravda je skôr opačná. Nové štúdie potvrdili, že materstvo – skôr naopak – zlepšuje výkon mozgu mamičiek a stávajú sa produktívnejšími ako pred tým než porodili. Je to spôsobené tým, že po pôrode sme nútené viac strategicky premýšľať, manažovať, ale tiež sa musíme vyrovnať s veľkou dávkou stresu. Stávame sa aj emocionálne odolnejšími, čo je tiež výhodou pri kariérnom postupe po pôrode detí.

Tehotenské a popôrodné zmeny

V každom prípade pravdou je, že v priebehu tehotenstva náš mozog prekonáva mnoho neuveriteľných zmien. Počas niektorých mesiacov skutočne môže dôjsť k zmršťovaniu niektorých oblastí mozgu, ale je to len dočasné. Vedci nedávno zistili, že mozog žien, ktoré sa stanú matkami, je v skutočnosti väčší a produktívnejší , vôbec nie naopak!

Počas prvých štyroch mesiacov po pôrode sa rozrastá oblasť v mozgu, ktorá je charakteristická pre odôvodňovanie, usudzovanie, manažovanie, ale aj empatiu. Znižuje sa kapacita mozgu v oblastiach charakteristických pre hádky a konfrontácie, či boj. Takže mamička sa počas prvých mesiacov materstva vyrovnáva nielen s požiadavkami bábätka, ale zlepšuje sa tiež jej schopnosť pracovať v strese.

Lepšie v zamestnaní

Je dokázané, že mamičky sa efektívnejšie rozhodujú, sú citovo pružnejšie a dokážu lepšie riešiť problémy nielen v domácnosti, ale aj na pracovisku, preto by nemali mať taký problém zamestnať sa, aký mávajú. Z mamičky môže byť omnoho lepšia manažérka alebo vedúca, ako zo ženy, ktorá nikdy deti nemala. Samozrejmou súčasťou materstva po pôrode dieťaťa je schopnosť reagovať a spracúvať naraz viacero požiadaviek – multitasking.

 -sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach